Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Zgodnie z treścią Konstytucji gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady działania samorządu gminnego jest ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zmian. ), na jej mocy gminę tworzą: wspólnota samorządowa (mieszkańcy), oraz odpowiednie terytorium. Z kolei o konkretnych rozstrzygnięciach prawno-ustrojowych w poszczególnych gminach decydują statuty gmin, czyli akty prawa miejscowego przyjmowane przez rady gmin w formie uchwał. W przypadku Gminy Drzewica jest to uchwała Nr IV/43/2019 z dnia 26 lutego 2019 roku.
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych oraz referendów. Zadania z zakresu administracji rządowej gmina może wykonywać również na podstawie porozumienia z organami tej administracji. Gmina może również wykonywać zadania z zakresu właściwości powiatu oraz z zakresu właściwości województwa na podstawie porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego. Zadania publiczne mogą być również realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej.