Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 5 stycznia 2025
Imieniny: Edwarda, Hanny i Szymona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

„Droga do sukcesu” z drzewickim stowarzyszeniem

05.09.2024



Działające na terenie Gminy Drzewica „Stowarzyszenie Wielu Możliwości” zorganizowało kolejny międzynarodowy projekt ze środków programu Erasmus+. Inicjatywa  pn. „Way to Success” zgromadziła młodzież z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Grecji oraz Włoch.

Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, stawiając przed młodymi ludźmi nowe wyzwania i jednocześnie oferując niespotykane dotąd możliwości. Wkraczając na zawodową ścieżkę młode pokolenie mierzy się nie tylko z wymaganiami pracodawców, ale także z własnymi ambicjami i oczekiwaniami wobec przyszłości.

Aby pomóc młodym Europejczykom podjąć wyzwania stawiane przez realia środowiska zawodowego, „Stowarzyszenie Wielu Możliwości” zorganizowało projekt o optymistycznym tytule „Way to Success”, podkreślającym główny motyw przedsięwzięcia - zagwarantowanie młodym sukcesu na rynku pracy. Projekt w ramach programu Erasmus+ przeprowadzono w dniach 8-15 sierpnia 2024 roku.

Czym jest Erasmus+?

Erasmus+ to zainicjowany w 2014 roku program Unii Europejskiej, który wspiera edukację i szkolenia młodzieży oraz dorosłych w Europie. Studentom, uczniom, nauczycielom, pracownikom edukacyjnym i młodzieży umożliwia udział w wymianach międzynarodowych, stażach, praktykach zawodowych, kursach szkoleniowych oraz innych formach kształcenia poza granicami swojego kraju. W ramach Erasmus+ można realizować projekty współpracy międzynarodowej między instytucjami edukacyjnymi, organizacjami młodzieżowymi i innymi podmiotami z różnych krajów.

Celem Erasmusa+ jest także wspieranie rozwoju kompetencji, promowanie integracji społecznej, wzmacnianie tożsamości europejskiej oraz ułatwianie zdobywania doświadczenia zawodowego na międzynarodowym rynku pracy. Program przyczynia się do rozwijania umiejętności językowych oraz budowania sieci kontaktów międzynarodowych.

Projekt w Poroninie

Międzynarodowy projekt „Stowarzyszenia Wielu Możliwości” został zrealizowany w Poroninie. Zgromadził 42 młodych uczestników z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Grecji oraz Włoch. Jego celem było stworzenie platformy do wymiany doświadczeń, porównania możliwości rozwoju zawodowego oraz podniesienia kompetencji niezbędnych na współczesnym rynku pracy.

Młodzież brała udział w różnorodnych warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz sesjach edukacyjnych, które skupiały się na kluczowych zagadnieniach związanych z podjęciem zatrudnienia. Program obejmował tematy takie jak rozwój umiejętności miękkich, budowanie ścieżki kariery oraz rola edukacji nieformalnej w przygotowaniu młodych ludzi do wyzwań zawodowych.

Jednym z głównych zamierzeń było porównanie sytuacji młodych ludzi na rynku pracy w poszczególnych krajach. Dzięki temu młodzież mogła lepiej zrozumieć różnice i podobieństwa w możliwościach rozwoju kariery, a także dowiedzieć się, jakie kompetencje są najbardziej pożądane w różnych kontekstach kulturowych i ekonomicznych.

Wzmocnienie współpracy międzynarodowej i budowanie sieci kontaktów między młodymi ludźmi przyczyniło się do rozwoju ich perspektyw i poszerzenia świadomości na temat realiów państw Europy. Uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszym rozwoju zawodowym.

Oprócz bogatego bloku edukacyjnego program pobytu obejmował różnorodne aktywności sportowe i artystyczne, które odbywały się w malowniczych, górskich okolicznościach południowej Polski. Równowaga między rozwojem zawodowym a dbaniem o własny rozwój osobisty i zdrowie psychofizyczne jest bowiem bardzo ważna.

Projekt nie tylko przyczynił się do podniesienia kompetencji zawodowych, ale również wzbogacił uczestników o nowe doświadczenia i perspektywy, jednocześnie wzmacniając poczucie wspólnoty europejskiej, dając szansę na poznanie innych kultur i nawiązanie wartościowych relacji. Dla wielu uczestników było to pierwsze zetknięcie z inicjatywami europejskimi, co otworzyło im oczy na szeroki wachlarz możliwości, jakie oferuje współpraca międzynarodowa.

Założony cel bez wątpienia został osiągnięty. Młodzi Europejczycy zdobyli praktyczne umiejętności i wiedzę, które zwiększą ich szanse na rynku pracy. Warsztaty i szkolenia pozwoliły na rozwinięcie kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, współpraca w zespole czy zarządzanie czasem, a także umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami i innowacjami w różnych branżach.

Po więcej relacji zapraszamy na social media „Stowarzyszenia Wielu Możliwości”:

Instagram: @way_to_success_erasmus lub @st_wielu_możliwosci

Facebook: Stowarzyszenie Wielu Możliwości.

L.F.