Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 22 grudnia 2024
Imieniny: Bożeny, Drogomira i Zenona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Jubileuszowe XX Dożynki Gminne w Brzustowcu

26.08.2024




W upalną niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku rolnicy z Gminy Drzewica podziękowali za tegoroczne plony. Jubileuszowe XX Dożynki Gminne miały miejsce w Brzustowcu. Według zgodnej opinii uczestników okazały się bardzo udane. 

Uroczystości zorganizowane przez Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy, Urząd Miejski w Drzewicy oraz sołectwo Brzustowiec przebiegały przy udziale bardzo licznej grupy mieszkańców i gości.  Zgodnie z tradycją łączyły w sobie elementy obrzędowe, religijne, artystyczne, kulinarne i integracyjne.

Rozpoczęły się gorącym popołudniem od korowodu dożynkowego, który spod strażnicy OSP Brzustowiec przeszedł na teren miejscowego boiska. Tam usytuowano pełne regionalnych przysmaków wiejskie chaty, misternie wykonane wieńce, scenę oraz wystawę obrazującą tradycje dożynkowe Gminy Drzewica.

W ceremoniale dożynkowym uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców Brzustowca oraz gospodarze uroczystości - Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz, którzy od najmłodszego pokolenia mieszkańców odebrali tzw. pępki, czyli bukiety z ostatnich zbóż, traw i kwiatów, symbolizujące ścięcie ostatniej wiązki zboża i zakończenie żniw. Bukiety wręczyli Hania Olak i Kacper Jakubczyk z Brzustowca przy asyście Dyrektor RCK w Drzewicy Aliny Szymańskiej.

Oficjalne powitanie gospodarzy uroczystości należało do dożynkowych starostów. Funkcję starościny pełniła Jolanta Witkowska z Brzustowca, zamężna, mama dwóch synów. Wspólnie z mężem Jackiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni  ok. 3 ha, skoncentrowane na uprawie płodów rolnych, głównie ziemniaków.

Dożynkowym starostą był natomiast Eugeniusz Wrzesień, również z Brzustowca - żonaty, troje dzieci. Razem z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha, specjalizujące się w uprawie zbóż, warzyw i owoców – głównie jabłek i śliwek.

Na scenie starostowie dożynek wręczyli Burmistrzowi Drzewicy bochen chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Burmistrz przyrzekł dzielić chlebem sprawiedliwie - tak, aby nikomu w Gminie Drzewica go nie zabrakło.

Kolejna część obchodów miała charakter religijny. Zanim jednak odbyła się dożynkowa msza święta Burmistrz Janusz Reszelewski oraz Gminny Komendant ZOSP RP w Drzewicy Marian Kalużny oficjalnie powitali nowego Duszpasterza Strażaków Gminy Drzewica - ks. Jarosława Wypchło. Proboszcz parafii w Domasznie odebrał list gratulacyjny oraz stułę z wizerunkiem św. Floriana.

Dziękczynnej, koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył  ks. kan. Adam Płuciennik, Proboszcz parafii w Drzewicy, który wygłosił skierowaną do rolników homilię. Artystyczną oprawę nabożeństwa zapewniły zespoły pieśni i tańca "Drzewiczanie" i "Mali Drzewiczanie", Młodzieżowa Orkiestra Dęta z RCK oraz siostra organistka Genowefa Baran z drzewickiej parafii.

Na zakończenie mszy świętej młodzi druhowie OSP rozdali chleb wśród wszystkich uczestników uroczystości, natomiast proboszczowie z Drzewicy i Domaszna dokonali poświęcenia plonów i wieńców.

W części oficjalnej Burmistrz Janusz Reszelewski podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, uzyskane plony oraz trud włożony w wykonanie przepięknych wieńców dożynkowych i przygotowanie wiejskich chat. Jednocześnie podsumował działania gminnego samorządu wpływające na poprawę jakości życia na terenach wiejskich.

Głos zabrali także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota  Wiktorowicz, Poseł na Sejm RP Robert Telus, Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Konrad Gwóźdź, który odczytał okolicznościowy list od Ministra Czesława Siekierskiego, a także radna Rady Powiatu w Opocznie Maria Witkowska. Zebrani wysłuchali ponadto listu wystosowanego przez Wojewodę Łódzkiego Dorotę Ryl.

Dopełnieniem wystąpień było wręczenie nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”. Z rąk Dyrektora Konrada Gwoździa zaszczytne odznaczenia odebrali Karolina Kwiecień z Jelni, Irena Kołodziejczyk z Idzikowic i Wojciech Woźniak z Augustowa.

Część artystyczną zainaugurowali gospodarze, do których należało ośpiewanie wieńców dożynkowych. Debiutujący na scenie damsko-męski zespół KGW „Szprychy” z Brzustowca spisał się znakomicie, prezentując talenty kabaretowo-wokalno-taneczne. Miłośnicy folkloru opoczyńskiego oklaskiwali również występ  „Małych Drzewiczan”, prezentacje grup KGW z Zakościela, Krzczonowa i Werówki oraz koncert „Drzewiczan”.  

Wieczorna część Święta Plonów usatysfakcjonowała zarówno miłośników muzyki tanecznej, jak i rocka. Do pierwszych tańców publikę porwała „Kapela Piotra Bińkowskiego” spod Radomia, natomiast największym blaskiem zajaśniała gwiazda wieczoru – zespół „Daj to głośniej”. Znakomita wokalistka Emila Sanecka i instrumentaliści dali świetny, energetyczny koncert, prezentując wysoki poziom techniczny, przebojowość oraz iście folk-rockowy pazur. Nic dziwnego, że spotkali się z bardzo gorącym przyjęciem ze strony widzów. Oczywiście zagrali swój największy przebój – „Mama ostrzegała” i  bisowali.

Ostatnim punktem dożynek była zabawa taneczna. Dla miłośników tańca zagrał znany i lubiany w Gminie Drzewica zespół "Dynamic”. Impreza puentująca bardzo udane Święto Plonów zakończyła się już po godzinie 1:30 w nocy.