Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Na podstawie obowiązujących przepisów prawa[1] Burmistrz Drzewicy zawiadamia, że przystępuje do kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Drzewica w zakresie posiadania przez nich aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.
Na terenie Gminy Drzewica gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zostały objęte wyłącznie nieruchomości zamieszkałe oraz nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady komunalne zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę z przedsiębiorcą wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej (dalej RDR). Do nieruchomości niezamieszkałych, na których wytwarzane są odpady komunalne zalicza się m.in. zakłady rzemieślnicze, usługowe, obiekty produkcyjne, lokale handlowe, gastronomiczne, warsztaty, biura, apteki, pensjonaty, hotele, stowarzyszenia, itp. Właściciele powyższych nieruchomości, którzy pozbywają się odpadów komunalnych i którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, zobowiązani są do zawarcia umowy na odbiór odpadów
z podmiotem odbierającym odpady, wpisanym do RDR. Wykaz tych podmiotów dostępny jest w Urzędzie Miejskim ul. St. Staszica 22, pok. 25 oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Drzewica w zakładce Urząd Miejski/Ewidencje, Rejestry, Archiwa.
W związku z powyższym przedsiębiorcy z terenu Gminy Drzewica zostaną zobowiązani do udokumentowania posiadania indywidualnych umów na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, zawartych z uprawnionym podmiotem oraz okazania dowodów uiszczania opłat za te usługi.
W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej. W przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej oraz gdy przedsiębiorca nie ma wydzielonego odrębnego pomieszczenia na jej prowadzenie, jego usługi opierają się na usługach intelektualnych
(np. doradztwo prawne, grafika komputerowa), bądź prowadzi je poza miejscem zamieszkania (np. usługi transportowe lub budowlane itp.), należy przedłożyć oświadczenie o rodzaju pełnionych usług, z zapisem, iż w związku z prowadzoną działalnością nie są wytwarzane odpady komunalne, a także, że nie ma wydzielonego pomieszczenia na prowadzenie swojej działalności, a usługi prowadzone są poza miejscem zamieszkania. Oświadczenie o nie wytwarzaniu odpadów można pobrać poniżej.
Jednocześnie przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej.
[1] Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023r. poz. 1469).