Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 20 stycznia 2025
Imieniny: Fabiana, Miły i Sebastiana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Wojewódzkie Obchody Dnia Olimpijczyka i nadanie imienia Szkole Podstawowej w Drzewicy

08.05.2014

W ubiegłym roku Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi na czele z prezesem prof. gen. Henrykiem Chmielewskim podjęła decyzję o przyznaniu Drzewicy organizacji wojewódzkich obchodów Dnia Olimpijczyka w 2014 roku. Jej inauguracja przypadła na 8 maja, a cała uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Drzewicy. Miejsce docelowe wybrano nie przypadkowo, okazało się bowiem, że we wrześniu 2013 roku rozpoczęła się procedura wyboru przyszłego patrona szkoły. Wśród 6 kandydatur, m.in. Janusza Korczaka, Jana Brzechwy i Agaty Mróz, najwięcej głosów otrzymali Polscy Olimpijczycy. W związku z powyższym inauguracja obchodów Dnia Olimpijczyka w województwie łódzkim została połączona z nadaniem Szkole Podstawowej w Drzewicy imienia Polskich Olimpijczyków. Czy można sobie wyobrazić lepsze uhonorowanie osób, które poświęciły najlepsze lata życia na bronienie barw reprezentacyjnych?

Do Drzewicy przyjechała ponad 30-osobowa grupa olimpijczyków. Byli wśród nich m.in.: szczypiorniści Zygfryd Kuchta i Andrzej Szymczak, siatkarka Barbara Niemczyk, kolarze Krzysztof Sujka i Jan Kudra, lekkoatleci Stanisław Wagner, Teresa Sukniewicz-Kleiber , Paweł Fajdek, Joanna Fiodorow, pięcioboista Dariusz Goździak oraz bokser Wiesław Rudkowski. Co warte podkreślenia na uroczystość uhonorowano także uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy, Mariusza Tomczyka oraz Łukasza Tępińskiego, którzy brali udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych oraz Igrzyskach Paraolimpijskich. W uroczystościach wziął również udział Mieczysław Nowicki, prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi, który jako kolarz dwukrotnie zdobywał medale na igrzyskach. „Dla nas jest to wielka satysfakcja i zaszczyt. Mamy taką potrzebę, żeby dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi i sportowymi, aby przekazywać je młodym pokoleniom” – powiedział prezes.

Imprezę rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy Janusz Reszelewski, który podziękował Radzie za wybór Drzewicy na gospodarza tegorocznej inauguracji obchodów i przywitał zaproszonych gości.

Odpowiedzialnymi za prowadzenie całej uroczystości byli dwaj znakomici dziennikarze sportowi w osobach Krzysztofa Miklasa i drzewiczanina – Rafała Bały, znanego z Programu I Polskiego Radia. Przedstawili oni sylwetki poszczególnych sportowców, a ci otrzymali pamiątkowe upominki z rąk Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Drzewica – Marii Teresy Nowakowskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drzewicy – Renaty Smolarek oraz burmistrza Drzewicy. Wśród upominków znalazł się m.in. tomik poezji nt. olimpizmu przygotowany przez uczniów szkoły. W trakcie tej prezentacji prowadzący dzielili się z widownią wieloma osobistymi doświadczeniami ze współpracy z olimpijczykami i nie zabrakło wielu zabawnych anegdot.

Kolejnym punktem uroczystości był ceremoniał olimpijski. Flaga olimpijska wniesiona została przez olimpijczyków – Piotra Stępnia, Kazimierza Marandę, Walerego Kosyla, Barbarę Niemczyk, którzy następnie przekazali ją uczniom szkoły Podstawowej w Drzewicy. Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego (tu ciekawostka: melodia Spirosa Samary z pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach) odegranego przez młodzieżową orkiestrę dętą Ośrodka Kultury Gminy i Miasta w Drzewicy nastąpiło uroczyste podniesienie flagi.

Znicz olimpijski został wniesiony przez sztafetę pokoleń nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Drzewicy: emerytowani dyrektorzy szkoły: Bolesław Kubicki i Maria Staniszewska, nauczyciel wychowania fizycznego Maria Smolarska, olimpijczyk i absolwent szkoły Krzysztof Supowicz, a następnie uczniowie klasy pierwszej Jakub i Eliza. Apel olimpijski został odczytany przez Kornela Nowaka, ucznia IV klasy Szkoły Podstawowej w Drzewicy

Następnie rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole. Pani Renata Smolarek, dyrektor szkoły, przedstawiła gościom i całej społeczności szkolnej (na sali obecnych było ok. 500 osób) informację na temat całego procesu związanego z nadaniem imienia szkole - od pomysłu, poprzez przygotowanie procedur, po demokratyczne wybory patrona. Patrona wybrali wspólnie rodzice, nauczyciele i uczniowie placówki. – „Z takiego wyboru patrona jestem bardzo dumna” - przyznaje Renata Smolarek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drzewicy. – „To ogromna satysfakcja, że możemy uczcić wszystkich olimpijczyków, w tym także tych, którzy uczyli się właśnie w tej szkole” – dodaje. Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Drzewicy Maria Teresa Nowakowska przeczytała treść uchwały Rady w tej sprawie i w tym momencie Szkoła Podstawowa w Drzewicy już oficjalnie nosiła imię Polskich Olimpijczyków. W uzasadnieniu do uchwały wskazano m.in., że wartości, jakie niosą idee olimpijskie – czysta sportowa walka, uczciwa rywalizacja i postępowanie zgodne z zasadami fair play pomagają w pokonywaniu własnych słabości, umacniają wiarę w zwycięstwo, szacunek i tolerancję dla rywala w zmaganiach sportowych. Można je przyjąć za wyznaczniki postępowania i ważne drogowskazy w życiu codziennym.

Po odczytaniu uchwały nastąpiła prezentacja sztandaru, który został poświęcony przez Krajowego Duszpasterza Sportowców Ks. Edwarda Plenia, Kapelana Łódzkich Olimpijczyków Ks. Pawła Miziołka i proboszcza Parafii Drzewica ks. Adama Płuciennika. Obecny na uroczystości Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński, mówił, że to dla niego zaszczyt spotkać tych, którym kibicował i których podziwiał za wspaniałe sukcesy nie tylko olimpijskie.

- Przyjmując imię wybitnych sportowców honorujecie ciężką pracę, która pozwoliła im rozwinąć talenty i jest warunkiem sukcesów także w innych dziedzinach życia. - zwrócił się do uczniów Kurator.

Uroczystości w Drzewicy były okazją do uhonorowania olimpijczyków oraz wręczenia odznaczeń osobom zaangażowanym w promowanie olimpizmu. Polski Komitet Olimpijski przyznał odznaczenia burmistrzowi Drzewicy Januszowi Reszelewskiemu, dziennikarzowi Rafałowi Bale oraz dwójce drzewickich olimpijczyków, zdobywców srebrnego medalu z Sydney 2000 w kategorii C-2 w slalomie krajowym Krzysztofowi Kołomańskiemu oraz Michałowi Staniszewskiemu. W ich imieniu medale PKOL odebrały mamy zawodników. Odznaczenia wręczali sekretarz z ramienia biura PKOL Elżbieta Kwiatkowska, Dariusz Goździak oraz Teresa Sukniewicz – Kleiber. Pozostali drzewiccy olimpijczycy - Zbigniew Miązek, Mariusz Wieczorek, Krzysztof Supowicz, Grzegorz Kiljanek oraz dziennikarz lokalnej prasy Waldemar Pęczkowski otrzymali z rąk prof. Henryka Chmielewskiego i prezesa Mieczysława Nowickiego odznaczenia przyznane przez Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi. Natalia Pacierpnik i Piotr Szczepański równiez zostali odznaczeni, ale przebywali oni na zgrupowaniu w Liptowskim Mikulaszu i nie mogli pojawić się osobiście na uroczystości. Dodatkowo dyrekcja szkoły otrzymała od olimpijczyków flagę z podpisami obecnych na spotkaniu sportowców, która z pewnością najdzie swoje miejsce w honorowym miejscu w szkole. Uroczystość zakończyła część artystyczno – sportowa. Uczniowie szkoły zaprezentowali wspaniałe talenty recytatorskie, wokalne i wysokie umiejętności sportowe. Pokaz był kolorowy, dynamiczny i pełen młodzieńczej energii. Uczniowie zaprezentowali trudne układy gimnastyczne wykazując się świetną koordynację ruchową i niemałą odwagą. Ogromne słowa uznania należy skierować w stronę nauczycieli, którzy przygotowali uczniów na ten występ. Brawom na widowni nie było końca. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zdobycia autografów od sportowców, a także pozowania do wspólnych zdjęć. Należy podkreślić, że była to świetnie zorganizowana uroczystość, na którą przybyło wielu znamienitych gości z olimpijczykami na czele. Połączenie dwóch dużych imprez zdało egzamin. W jej przygotowaniach brała udział cała społeczność szkolna, widać było ogrom pracy włożonej w przygotowanie chociażby przepięknej scenografii, która m.in. zawierała listę wszystkich dotychczasowych igrzysk olimpijskich. Paweł Bejda, Wicewojewoda Łódzki, dziękował olimpijczykom: - „Jesteście prawdziwymi patriotami, bo w pocie i w bólu rozsławialiście Polskę na wszystkich kontynentach”. W uroczystości wzięli też udział m.in. Krystyna Ozga, poseł na Sejm, Anna Grabek, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna – gospodarza przyszłorocznych obchodów Dnia Olimpijczyka w województwie łódzkim.

- Szkoła Podstawowa w Drzewicy ma szczególny powód, by nosić chlubne imię POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW. Na przestrzeni lat wychowała dziesiątki wspaniałych sportowców różnych dyscyplin z olimpijczykami na czele. Miasteczko mamy 4-tysięczne, olimpijczyków aż ośmioro. – podsumowuje burmistrz Reszelewski.