Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Od kilku miesięcy trwają prace montażowe w ramach projektu pn. "Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez wymianę źródeł ciepła w Gminie Drzewica". W jednorodzinnych budynkach mieszkalnych zamontowanych zostanie 99 nowych, ekologicznych pieców grzewczych. Obecnie kończy się montaż kotłów pelletowych i trwa montowanie instalacji gazowych.
Gminny projekt z unijnym dofinansowaniem polega na wymianie nieekologicznych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła - kotły opalane biomasą oraz kotły zasilane gazem płynnym ze zbiornika. Wykonanie zadania o wartości ponad 3 mln zł należy do dwóch, wyłonionych na mocy przetargu podmiotów – firm z Warszawy i Ostrołęki.
Po przygotowaniu wymaganych projektów, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, uzgodnień i zgód wykonawcy przystąpili do głównej części zamówienia - dostawy nowych źródeł ciepła, demontażu istniejących pieców i montażu nowych.
Od lipca trwa montaż kotłów na biomasę. Prace wykonuje spółka Ergo Ekologia z Warszawy, której zadaniem jest dostawa i montaż 39 kotłów opalanych biomasą, w tym: 37 kotłów na pellet oraz 2 kotłów zgazowujących drewno.
Warto zaznaczyć, że w planach mieliśmy montaż 48 kotłów, jednak 9 właścicieli posesji wycofało się z projektu. Nabory uzupełniające nie zmieniły sytuacji, dlatego ostatecznie ilość zainstalowanych pieców na biomasę wyniesie 39.
Zamówienie znajduje się w końcowej fazie realizacji. Na dziś (9 listopada 2023 r.) do zamontowania pozostało już tylko pięć kotłów pelletowych.
Montaż pieców na gaz LPG należy do firmy SH Remigiusza Skowrońskiego z Ostrołęki. Obowiązkiem wykonawcy jest dostarczenie i zamontowanie 60 nowych kotłów zasilanych gazem płynnym LPG wraz ze zbiornikami paliwa, w tym 55 kotłów jednofunkcyjnych i 5 kotłów dwufunkcyjnych.
Prace montażowe trwają od kilku tygodni. Na posesjach mieszkańców działa już 10 kompletnych instalacji wyposażonych w piec gazowy i zbiornik na gaz LPG. Zamontowanych jest również 20 butli, a następne urządzania będą sukcesywnie dostarczane i montowane.
Po zakończeniu prac montażowych firmy dokonają wymaganych sprawdzeń oraz rozruchu nowych pieców. Muszą także przeszkolić mieszkańców z obsługi urządzeń. Oczywiście zapewnią serwis gwarancyjny z 24-godzinnym czasem reakcji na zgłoszenie. Jeśli zaś chodzi o okres gwarancji na piece, wynosi on 84 miesiące.
- Realizowany projekt wpłynie na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie strat ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Co ważne, dzięki pozyskaniu unijnego wsparcia mieszańcy pokrywają tylko część kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji - zaznacza Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. - Zapewniam, że drzewicki samorząd będzie kontynuował takie działania. Miejmy wpływ na to, czym oddychamy. Właśnie od takich proekologicznych postaw zależy nasze zdrowie i jakość życia.
Projekt "Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez wymianę źródeł ciepła w Gminie Drzewica" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2022, Osi priorytetowej IV – Gospodarka niskoemisyjna, Działania IV.4. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Wartość unijnego dofinansowania wynosi 2,8 mln zł.