Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 2 stycznia 2025
Imieniny: Bazylego, Makarego i Narcyzy
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Profilaktyka grypy – lepiej zapobiegać niż leczyć

13.01.2023




W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę i zakażenia grypopodobne,  Covid-19 oraz zakażenia wirusem RSV Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie apeluje o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad chroniących przed tymi zachorowaniami.

Zarówno grypa, Covid-19 i RSV przenoszone są  drogą kropelkowa podczas mówienia, kaszlu, kichania lub w wyniku kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych osób chorych.

W walce z tymi chorobami niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – częste mycie i dezynfekcja rąk. Aby skutecznie umyć ręce należy czynność tę wykonywać przynajmniej 30 sekund, używając ciepłej wody i mydła dokładnie myjąc wszystkie powierzchnie i zakamarki dłoni. Prawidłowe nawyki higieniczne - zasłanianie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania zmniejszają ryzyko narażenia na zakażenie osób, z którymi się stykamy.

Zwróćmy uwagę, aby ubierać się stosownie do panujących warunków atmosferycznych, najlepiej „na cebulkę”, wtedy w razie potrzeby, można łatwo zrezygnować z jednej warstwy ubrań.

Unikać należy skupisk ludzkich, przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu osób, używać maseczek ochronnych szczególnie w placówkach medycznych i dbać, aby były one prawidłowo założone. Maseczka powinna zasłaniać usta i nos. Należy także zachowywać dystans społeczny i chronić się przed kontaktem „twarzą w twarz”.

Aby chronić się przed zakażeniem prosimy również o odpowiedzialne zachowanie podczas robienia zakupów w sklepach i marketach. Pamiętajmy o dezynfekcji rąk przed wejściem i przy wyjściu ze sklepu. Nie dotykajmy gołymi rękami niepakowanych produktów spożywczych. Do wybierania owoców, warzyw, pieczywa używajmy rękawiczek jednorazowych, które umieszczone są przy stoiskach.

Jeśli korzystamy ze środków transportu zbiorowego unikajmy niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia. Po powrocie do domu zawsze należy umyć ręce.

W ograniczaniu rozprzestrzeniania się zakażeń istotne jest odpowiedzialne zachowanie  w stosunku do siebie i  innych. Osoby chore, kaszlące, z temperaturą  powinny pozostać  w domu. Nie należy w takim stanie chodzić do pracy czy na zakupy, aby nie stanowić źródła zakażenia dla innych osób. Również nie powinno się posyłać chorych dzieci do szkół  i przedszkoli.

Aby nie poddać się chorobie trzeba wzmacniać siły obronne swojego organizmu. Pomocne w tym będzie prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna. Stosujmy produkty żywnościowe obfitujące w witaminy, szczególnie C i D oraz zawierające naturalne substancje bakterio i wirusobójcze jak czosnek i cebula. Używajmy w kuchni imbiru, kurkumy, goździków. Unikajmy sytuacji stresogennych. Stres i przemęczenie negatywnie wpływają na utrzymanie należytego poziomu naszej odporności.

W walce z chorobami zakaźnymi skutecznym narzędziem są szczepienia ochronne. Zadbajmy o to, aby skorzystać z tej formy ochrony organizmu. Zapytaj lekarza o szczepienia przeciwko grypie oraz innym chorobom, w tym Covid-19,  a u dzieci zadbaj o wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Istotne jest też szczepienie przeciwko pneumokokom, ponieważ mogą one wywoływać ciężkie zapalenia płuc, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, a do tego sepsę co może być zagrożeniem dla życia człowieka.

W sezonie wiosenno-zimowym zawsze jest ryzyko zwiększenia się zachorowań na choroby wirusowe i bakteryjne, a stosowanie się do zaleceń pozwoli Państwu przetrwać ten okres w dobrej kondycji.