Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 3 stycznia 2025
Imieniny: Arlety, Danuty i Lucjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Brzuśnia, grzyby, szeleszczące liście i slackline

17.10.2022




Znakomita frekwencja, urokliwa trasa w kolorach złotej polskiej jesieni, mnóstwo grzybów, warsztaty slackline oraz nutka rywalizacji - tak można scharakteryzować przebieg XIII Rajdu Pieszego "Z kijkami albo bez…", zorganizowanego przez Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy, Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Gminę Drzewica we współpracy z OSP w Drzewicy i OSP w Dąbrówce. Ta bardzo udana impreza odbyła się w minioną sobotę, 15 października. Została sfinansowana ze środków Województwa Łódzkiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2022 rok.

Trzynasta edycja rajdu "Z kijkami albo bez…",  adresowanego do miłośników pieszych wędrówek, z pewnością nie była pechowa. Wręcz przeciwnie – należała do najbardziej atrakcyjnych.

Co ważne, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgromadziła 65 piechurów z całego kraju. Mieszkańcom Gminy Drzewica towarzyszyli goście z Warszawy, Mszczonowa, powiatu sieradzkiego, Przysuchy, Żarnowa, gm. Końskie, gm. Rusinów, a nawet z Wodzisławia Śląskiego. Jak zawsze wśród uczestników byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów.

W sobotni poranek piechurzy zebrali się obok starego młyna przy ul. J. Słowackiego w Drzewicy. Tam odprawę przeprowadził Prezes LGD "Nad Drzewiczką" Waldemar Pęczkowski, witając piechurów i przedstawiając sztab rajdu. Rolę przewodnika pełnił Mateusz Kwaśniak, funkcję tzw. czerwonej latarni – zamykającej kolumnę – Witold Chotecki, natomiast opiekę medyczną zapewniał Albert Białek (OSP w Drzewicy).

Po godz. 9.15 zwarta grupa wyruszyła na trasę, obierając kurs na południe. Po przejściu kładki przez Drzewiczkę ulicą W. Sikorskiego dotarła do terenów leśnych, by za tablicą z napisem "Gmina Drzewica" skierować się ku dolinie Brzuśni. Ten teren na styku województw łódzkiego i mazowieckiego jest bardzo atrakcyjny krajobrazowo a jednocześnie dość wymagający technicznie - zawiera, m.in. kilka stromych podejść.

Trzeba przyznać, że szło się bardzo dobrze, w czym pomagała słoneczna, ciepła aura. Warunki do kontemplowania piękna przyrody były więc znakomite, a wiele radości podczas marszruty mieli także miłośnicy grzybobrania, którzy nie zbaczając z trasy znajdowali przy leśnych drogach prawdziwki, koźlarze, rydze, podgrzybki czy gąski.

Po przekroczeniu linii kolejowej Tomaszów Maz. - Radom piechurzy dotarli do Bielin, gdzie już tradycyjnie odpoczęli przy sklepie, otrzymując słodki prezent od pani sklepowej. Później ponownie obrali kurs na dolinę Brzuśni, by wzdłuż rzeki przejść do tartaku, a następnie pod wiaduktem kolejowym skierować się ku Drzewicy.

Metę usytuowaną na tzw. ziemi ognistej niedaleko ulicy W. Sikorskiego osiągnęli po godzinie 12.30. Łącznie pokonali 12 km w czasie 3 godzin i 20 minut (czas brutto – wliczając postoje).

Na leśnej polanie jak zawsze czekały kolejne atrakcje, m.in. ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkurencje sprawnościowe. Gwoździem programu były warsztaty slackline, czyli dyscypliny sportowej polegającej na chodzeniu, balansowaniu i wykonywaniu trików na taśmie zawieszonej pomiędzy dwoma punktami – w naszym przypadku pomiędzy drzewami. Slackline ma wiele zalet, z których najważniejsze to ćwiczenie równowagi, doskonały trening mięśni i sposób na odreagowanie stresu.

Warsztaty poprowadził Maciej Borucz, jeden z prekursorów slackline w Polsce. Na liście jego osiągnięć widnieje między innymi rekord Guinessa oraz mistrzostwo Polski w konkurencji trickline. Jest on licencjonowanym sędzią oraz instruktorem slackline z bardzo bogatym doświadczeniem.

Po profesjonalnym instruktażu wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach slackline. W kategorii do 10 lat pierwsze miejsce zajęła Magdalena Sarwa, drugie Paulina Majchrzak, natomiast trzecie Magdalena Więckowska. W kategorii powyżej 10 lat zwyciężył Mateusz Kwaśniak przed Marią Smolarską.

Emocji nie brakowało również podczas tradycyjnych konkurencji rajdowych.

Na wysokim poziomie stała rywalizacja rzutu szyszką do celu. W kategorii do 10 lat zwyciężyła Łucja Pawul. Drugie miejsce przypadło Janowi Białkowi, trzecie Błażejowi Kwietniowi. W kategorii powyżej +10 lat palma pierwszeństwa przypadła Wiktorowi Bąkiewiczowi. Drugie miejsce zajęła Roksana Bogatek, trzeci był Sergiusz Stuleblak.

W rzucie jajkiem w parach bezkonkurencyjny okazał się duet Marcin Starnawski – Andrzej Szczepanik (wynik ponad 13 m!), który w bezpośredniej rozgrywce o wygraną pokonał wielokrotnych zwycięzców tej konkurencji - rodzinną drużynę Karolinę i Pawła Bąkiewiczów (córkę i tatę). Trzecie miejsce zajęli Zofia i Piotr Cieślikowie.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu najlepsi zawodnicy z konkurencji sprawnościowych otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostały sprzęt sportowo-rekreacyjny i gadżety promocyjne rozlosowano wśród wszystkich startujących. Wręczono także tradycyjny puchar dla najmłodszego piechura, który pokonał całą trasę. Trofeum odebrał 8-letni Błażej Kwiecień z Przysuchy.

W ceremonii uczestniczyli Zastępca Burmistrza Drzewicy Dominik Niemirski, Maciej Borucz oraz przedstawiciele Zarządu LGD „Nad Drzewiczką” – Prezes Waldemar Pęczkowski, Wiceprezes Andrzej Krzyżanowski i Sekretarz Witold Chotecki.

Kończąc spotkanie organizatorzy pogratulowali wszystkim znakomitej kondycji, dziękując za liczną obecność i świetną atmosferę na trasie. Jednocześnie zaprosili na kolejną tegoroczną imprezę sportowo-rekreacyjną skierowaną do piechurów – VII Rajd Pieszy „Andrzejkowy Survival” planowany na przełom listopada i grudnia.

XIII Rajd Pieszy "Z kijkami albo bez…" został zorganizowany w ramach projektu pn. „Drzewica – poczuj pasję do adrenaliny” sfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2022 rok.


Obszerne galerie zdjęć zamieszczamy na facebookowych profilach Gminy Drzewica, Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy oraz LGD „Nad Drzewiczką”.