Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 5 stycznia 2025
Imieniny: Edwarda, Hanny i Szymona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Miejsko-powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Drzewicy

04.12.2018

           


W sobotę 1 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy i Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy odbyły się Miejsko-Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Drzewicy. Honorowy Patronat nad uroczystością objęli: Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica Janusz Reszelewski.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00. Na sale widowiskową RCK, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Drzewicy, wprowadzono sztandary oraz odśpiewano uroczyście Mazurka Dąbrowskiego. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Drzewicy – Włodzimierz Pomykała, przywitał przybyłych i zaproszonych gości. Na uroczystościach obecni byli m.in.: samorządowcy z naszej gminy z z-cą Burmistrza Dominikiem Niemirskim oraz Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta w Drzewicy Dorotą Wiktorowicz na czele, księża drzewickiej parafii, przedstawiciele władz powiatowych, zaprzyjaźnione stowarzyszenia diabetyków z całej polski, przedstawiciele zarządu władz centralnych i wojewódzkich Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, lekarze i pielęgniarki,  a także przedstawiciele placówek oświatowych, przedsiębiorstw, firm, organizacji społecznych i stowarzyszeń z terenu Gminy Drzewica jak również członkowie drzewickiego koła.

Na początku uroczystości o aspekt artystyczny zadbały zespoły wokalne „Four M” i „Małe Four M” ora zespół taneczny „Parasolki” ze szkoły podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy.  Nie zabrakło również pięknego wykonania Hymnu Drzewickich Diabetyków.

Następnie wręczono wyjątkowe nagrody – ikony Matki Bożej, wykonane przez Pana Mariana Kota. Za wieloletnią prace na rzecz osób chorych na cukrzycę w roku wyróżnienia otrzymali: Zastępca Prezesa Koła Diabetyków w Drzewicy Pani Barbara Klimek – wieloletnia społeczniczka, Pani Beata Wołynkiewicz – Pracownik Urzędu Gminy i Miasta w Drzewicy, Pani Jolanta Kulig – nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ładach, mieszkanka Raszyna, Państwo Halina i Marek Wiśniewscy – właściciele marketu Halinka w Drzewicy.

Dyplomami nagrodzono także osoby, które zdobyły dwutysięczniki w Wysokich tatrach Słowackich w czasie letniego wyjazdu wakacyjnego do Jurgowa:

- Hińczowy Staw – największy i najgłębszy staw w Tatrach Wysokich na Słowacji zdobyli: Katarzyna Ciepłowska, Kinga Ciepłowska, Kacper Matysiak. Mikołaj Grzegorczyk, Jakub Grzegorczyk, Kacper Grzegorczyk.

- Schronisko Zbójnicką Chatę w Tatrach Wysokich zdobyli: Gabrysia Wójcik, Aleksandra Wójcik, Mikołaj Grzegorczyk, Jakub Grzegorczyk, Kacper Grzegorczyk.

- Mały Krywań Świętą Górę Słowaków wysokość 2375m zdobyli Mikołaj Grzegorczyk i Jakub Grzegorczyk, Rozdroże pod Krywaniem wysokość 2120m zdobyła Natalia Grzegorczyk najmłodsza uczestniczka naszego wyjazdu. Ze względu bezpieczeństwa Krywań zdobyło 7 osób dorosłych. Wspinaczka na Krywań była zadedykowana wszystkim dzieciom chorującym na cukrzycę w naszym kraju.

- Dyplomy za 20-loletnią pomoc we wspólnych wspinaczkach po polsko - słowackich Tatrach otrzymali Pan Stefan Kowal z Drzewicy, a także Pan Tadeusz Kuciński że Zdżar za Nowym Miastem.

Nie obeszło się również bez podziękowań i życzeń, upominków i kwiatów. Liczne grono sympatyków koła zebrane na sali nie szczędziło ciepłych słów pod adresem zarządu koła dziękując za wieloletnią pracę na rzecz profilaktyki, leczenia oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat choroby jaką jest cukrzyca. Spotkanie stanowiło znakomitą okazję do edukacji, która jest niezmiernie ważna.

Po podniosłych elementach obchodów uroczystości przyszedł czas na bardziej edukacyjny charakter spotkania. Goście wysłuchali trzech prelekcji: Lekarza Specjalisty Chorób Oczu Ludmiły Popowskiej, Lekarza Specjalisty Chorób Wewnętrznych Henryki Jeżak oraz Lekarza Specjalisty Chorób Wewnętrznych Diabetologa Michała Pawlaka.

Równie ważnym elementem spotkania była profilaktyka. Już od godziny 9:00 w salach wielofunkcyjnych RCK z bezpłatnych badań mogli skorzystać wszyscy chętni. Do dyspozycji przybyłych były badania okulistyczne, badania słuchu, poziomu cukru, cholesterolu, kreatyniny w surowicy, hemoglobiny glikowanej a także porady dietetyka i badanie EKG.