Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Zorientowani w terenie

23.10.2023
Umiejętność orientacji w terenie, sprawność, kondycja oraz bystrość umysłu – takimi zdolnościami wykazali się uczestnicy II Drzewickiego Biegu na Orientację pod hasłem „Orientuj się!”, rozegranego 21 października 2023 roku na terenach leśnych między Drzewicą, Brzustowcem i Bielinami. Zwycięska drużyna pokonała prawie 9 km w świetnym czasie 1 godziny, 38 minut i 42 sekund.

Drugi w historii Drzewicy profesjonalny bieg na orientację odbył się w ramach zadania publicznego pn. „Drzewica – poczuj pasję do klimatu”, finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2023 „Łódzkie na Plus”. Realizatorem zadania jest Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy, które przy organizacji imprezy mogło liczyć na wsparcie Urzędu Miejskiego w Drzewicy, Lokalnej Grupy Działania „Nad Drzewiczką” i Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce. Obsługa techniczna zawodów należała do klubu Orientuś Łódź.

Marszobieg miał charakter drużynowy, gromadząc zespoły liczące od dwóch do pięciu osób. W sobotnie przedpołudnie wszyscy spotkali się na  urokliwej leśnej polanie nad rzeką Brzuśnią - na tzw. „ziemi ognistej” (na południe od ulicy Sikorskiego w Drzewicy), gdzie miała miejsce oficjalna odprawa.

Po otrzymaniu map, kompasów i chipów GPS drużyny ruszyły na trasę, startując w pięciominutowych interwałach. Ich zadaniem było odnajdywanie kolejnych punktów kontrolnych rozmieszczonych na terenie leśnym między Drzewicą, Brzustowcem i Bielinami. Podobnie jak start linię mety usytuowano na „ziemi ognistej”.

Warto podkreślić, że na trasie należało wykazać się nie tylko orientacją w terenie, sprawnością i kondycją, ale także intelektem. Na uczestników czekały bowiem zadania dodatkowe, sprawdzające m.in. umiejętność wyznaczania azymutu, wiedzę matematyczną i wiedzę ogólną.

Zgodnie z regulaminem o klasyfikacji końcowej decydowała po pierwsze poprawność pokonania trasy (zdobycie wszystkich sześciu punktów kontrolnych po kolei), a następnie uzyskany czas oraz prawidłowe wykonanie zadań dodatkowych.

Jak się okazało, każda z drużyn odnalazła wszystkie punkty kontrolne i dotarła do mety. Najkrótszy pokonany dystans wyniósł 8,3 km, natomiast najdłuższy 11 km.

Wśród startujących ponownie ujawnili się prawdziwi mistrzowie orientacji w terenie i to oni zdominowali rywalizację.

Pierwsze miejsce i tytuł mistrzów II Drzewickiego Biegu na Orientację pod hasłem „Orientuj się!” zdobyła drużyna w składzie: Barbara Duchnik, Alicja Duchnik, Zuzanna Duchnik, Gabriela Matysiak, Norbert Matysiak, która przebyła 8,8 km w czasie 1 godziny, 38 minut i 42 sekund. Drugie miejsce przypadło drużynie w składzie: Maciej Kowalski i Piotr Kowalski (dystans 8,3 km, czas 1:59:50), natomiast trzecie ekipie w składzie: Albert Białek, Piotr Karkowski, Daria Garcia Matias (dystans 11 km, czas 2:38:20).

Atrakcji nie brakowało także po zakończeniu biegu. Na polanie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, w trakcie którego rozegrano trzy emocjonujące  konkurencje rekreacyjno-sprawnościowe.

W rzucie jajkiem w parach wygrali Albert Białek i Piotr Kowalski przed  Zuzią Duchnik i Basią Duchnik oraz Piotrem Bajerowskim i Maciejem Kowalskim. W konkurencji rzutu szyszką do celu zwyciężył Piotr Bajerowski,  drugi był Piotr Kowalski, a trzecie miejsce zajęła Matylda Matysiak. W strzałach do celu bezkonkurencyjna okazała się Gabriela Matysiak. Druga lokata przypadła Piotrowi Kowalskiemu, natomiast trzecia Beacie Matysiak.

Podczas uroczystego podsumowania imprezy trzy najlepsze drużyny biegu na orientację otrzymały sprzęt sportowo-turystyczny – plecaki, śpiwory i torby „nerki”. Uhonorowano również czołowych zawodników konkurencji rekreacyjnych. Nagrody wręczył Piotr Bajerowski – autor zadania pn. „Drzewica – poczuj pasję do klimatu”.

Obszerna galeria zdjęć zamieszczona jest na facebookowym profilu LGD „Nad Drzewiczką".