Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Zmarła Doktor Maria Teresa Nowakowska – Honorowa Obywatelka Drzewicy

31.01.2023
Z ogromnym żalem informujemy, że 30 stycznia 2023 roku zmarła Maria Teresa Nowakowska – Honorowa Obywatelka Drzewicy, zasłużona lekarka, społeczniczka wielkiego formatu, wieloletnia Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Drzewicy. Miała 89 lat.

Maria Teresa Nowakowska, z domu Żybura, urodziła się w 1934 roku w Bielskiej Woli w powiecie sarneńskim na Wołyniu (obecnie Ukraina). Z Drzewicą była związana przez 62 lata – od 1961 roku, kiedy to przybyła do naszej miejscowości jako młoda lekarka wraz z mężem Witoldem, również lekarzem. Była lekarką Przychodni Zdrowia Zakładu "Gerlach", Przychodni Kolejowej i Przychodni Rejonowej w Drzewicy.

Przez lata dała się poznać jako osoba niezwykle empatyczna, która z cierpliwością, życzliwością i zrozumieniem podchodziła do chorych i potrzebujących wsparcia. Nikomu nie odmówiła pomocy.

Była współinicjatorką utworzenia w Drzewicy Koła Diabetyków, Koło Niewidomych i Niedowidzących oraz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy. Należała do Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewicy oraz Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Drzewicy.

Od 1978 roku była radną Gminnej Rady Narodowej, a przez 24 lata - od 1990 do 2014 roku - jako radna Rady Gminy i Miasta w Drzewicy pełniła funkcję Przewodniczącej. Jako samorządowiec na pierwszym miejscu stawiała interes publiczny dzięki zgodzie i współpracy.

Za pracę zawodową i społeczną otrzymała szereg odznaczeń państwowych i resortowych, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (nadany w 1985 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Złoty Medal "Za zasługi dla pożarnictwa" (2000), Złoty Znak Związku OSP RP (2011), Medal "Za zasługi dla służby zdrowia" (1994), Odznaki "Za zasługi dla województwa kieleckiego" (1973) i "Za zasługi dla województwa radomskiego" (1979). W 2015 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Drzewicy.

- Śmierć doktor Marii Teresy Nowakowskiej to ogromna strata dla Drzewicy. Straciliśmy autorytet, osobę cieszącą się wielkim zaufaniem lokalnej społeczności – podkreśla Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. - Rodzinie oraz bliskim Zmarłej składam wyrazy głębokiego współczucia oraz najszczersze słowa wsparcia w tych trudnych chwilach.

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Marii Teresy Nowakowskiej odbędą się w piątek, 3 lutego 2023 roku. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 13:00 w kościele pw. Św. Łukasza w Drzewicy. Po nabożeństwie ciało Zmarłej zostanie złożone w grobie na cmentarzu parafialnym w Drzewicy.