Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
W środę, 8 stycznia 2025 roku w Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyło się spotkanie informacyjne na temat opracowania Koncepcji Rozwoju Opoczyńskiego Klastra Energii w ramach projektu „Zielona energia dla regionu opoczyńskiego” . Podczas narady omawiano tematy uwarunkowań lokalnych w zakresie działalności klastra, potrzeby jego istnienia oraz korzyści płynących ze zrzeszenia w klastrze.
Klaster jest odpowiedzią na wzrosty cen energii, które dotykają mieszkańców, przedsiębiorców i samorządy. Można go opisać jako porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej poprzez wykorzystanie m.in. odnawialnych źródeł energii (OZE).
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Opoczno jako lidera projektu, przedstawiciele gmin partnerskich: Drzewicy, Sławna, Mniszkowa, Poświętnego, Białaczowa oraz przedstawiciele spółek komunalnych i Zakładu Energetyki Cieplnej w Opocznie. Gminę Drzewica reprezentowali Zastępca Burmistrza Drzewicy Dominik Niemirski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Inwestycji Jarosław Bomba oraz Beata Wołonkiewicz – główny specjalista ds. pozyskiwania funduszy unijnych w Urzędzie Miejskim w Drzewicy.
Spotkanie otworzył Burmistrz Opoczna Michał Konecki, który wprowadził zebranych w tematykę klastra energii, podkreślając, że klaster ma szansę w przyszłości podnieść jakość życia mieszkańców, dostarczając im tańszy prąd i ciepło oraz przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest jednak współpraca samorządów gmin partnerskich oraz biznesu na poziomie lokalnym.
Założenia funkcjonowania Klastra Energii przedstawili eksperci z firmy ENERGYNAT, którzy wygrali postępowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Opoczyńskiego Klastra Energii. Eksperci podzielili się głęboką wiedzą na temat nie tylko samej budowy, ale i złożoności funkcji poszczególnych źródeł energii. Omówili tematykę związaną z transformacją energetyczną samorządów.
Ponadto ustalono etapy współpracy w ramach partnerstwa międzygminnego, które szczegółowo będą omawiane na kolejnych spotkaniach.
Klaster może przyczynić się w przyszłości do aktywizacji rozwoju lokalnego ze względu na korzyści z zawarcia szerokiego porozumienia pomiędzy wszystkimi uczestnikami klastra energii, tj. władzami samorządowymi, lokalnym biznesem, a także lokalnymi odbiorcami i jednocześnie małymi producentami energii.
Realizacja projektu „Zielona energia dla regionu opoczyńskiego” jest współfinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji: B.2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część A (wsparcie przedinwestycyjne).
Foto: UM Opoczno