Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
Rak szyjki macicy jest drugą co do częstości przyczyną zgonów u kobiet z przyczyn onkologicznych. Mimo powszechnie dostępnej diagnostyki corocznie umiera z tego powodu ponad 300 000 kobiet na całym świecie.
Z danych zawartych w „Biuletynie zachorowań na nowotwory złośliwe w województwie łódzkim, Wojewódzki Rejestr Nowotworów Złośliwych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi” wynika, iż w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera rocznie od ok. 1700 do 1900 kobiet, czyli dziennie średnio 5 kobiet.
Wychodząc naprzeciw tym problem drzewicki samorząd przystąpił w ubiegłym roku do realizacji programu zdrowotnego z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Projekt został sfinansowany w całości ze środków własnych Gminy i Miasta Drzewica.
Pod koniec lipca 2014 roku realizator zadania w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia - „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie i Mieście Drzewica na lata 2013-2016”, obejmującego w swojej pierwszej edycji dziewczęta urodzone w 2000 r. i zamieszkałe na terenie gminy Drzewica - Medycyna Rodzinna Wójcik Sp.j., z siedzibą NZOZ Przychodnia Rodzinna Dom-Med, zgodnie z podpisaną umową, przedłożył w Urzędzie Gminy i Miasta w Drzewicy sprawozdanie końcowe z realizacji projektu.
Program swym działaniem objął te dziewczęta, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udział w pierwszym tego rodzaju programie zdrowotnym na terenie powiatu opoczyńskiego. 28 listopada 2013 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy odbyła się prelekcja dla uczniów klas I Gimnazjum dotycząca Programu, a nieco później miało miejsce spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi zainteresowanych osób. Prelekcję poprowadzili eksperci z Centrum Onkologii w Warszawie, a tematyka spotkań obejmowała m.in. promowania zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i ochronę przed zakażeniami, omówienie czynników ryzyka zakażeń HPV i ochrona przed zakażeniem, omówienie zachowań ryzykownych dla zdrowia czy czynników zachorowań na raka szyjki macicy. Ostatecznie do programu przystąpiło 49 uczennic drzewickiego gimnazjum, czyli ponad 90 % całej populacji. Po zebraniu stosownych dokumentów, przeprowadzeniu niezbędnych badań i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego przystąpiono do szczepień. Szczepienia przeprowadzono zgodnie z procedurami medycznymi tj. 3 dawki w cyklu 0-1-6 miesięcy. Pierwsze szczepienia miały miejsce w grudniu 2013, ostatnie w czerwcu 2014. Należy przypomnieć, że akcja edukacyjna skierowana została do wszystkich dzieci urodzonych w roku 2000.
Projekt ma charakter stały. Jeśli w dalszym ciągu będzie zainteresowanie Programem ze strony rodziców i opiekunów prawnych uczniów, już we wrześniu rozpoczną się prace nad wyłonieniem realizatora Programu w roku szkolnym 2014/2015 i tym samym tą formą profilaktyki objęte zostaną kolejne roczniki uczennic klas I gimnazjum.