Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 22 kwietnia 2021
Imieniny: Łukasza, Kai i Nastazji
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Z przesłuchania „DO HYMNU”

29.10.201824 października w Szkole Podstawowej w Idzikowicach odbyło się przesłuchanie do Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”.

Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017 - 2021.

Konkursowi przyświecają następujące cele:

  • włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,
  • edukację muzyczną poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych,
  • rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie,
  • zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych zaproponowanych przez organizatora. Utwory musiały być wykonane a capella, zgodnie z podany zapisem nutowym.

W II etapie jury centralne na podstawie nagrań oceni występy 300 szkół biorących udział w konkursie i wskaże laureatów I, II i III miejsca oraz przyzna wyróżnienia dla szkół w każdym województwie. Szkoła w Idzikowicach jest jedną z 23 szkół z województwa łódzkiego, które zakwalifikowały się do konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi do 20 listopada 2018 roku.

Trzydziestu sześciu uczniów pod kierunkiem nauczycielki Doroty Matuszczak zaprezentowało: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Boże, coś Polskę”  oraz „Rotę”.

Dwuosobowe jury w składzie: Pani prof. dr hab. Barbara Sobolczyk oraz Pan Krzysztof Kozłowski – koordynator konkursu dokonało rejestracji dźwięku i obrazu. Pan Kozłowski przypomniał uczniom w jakich okolicznościach śpiewany jest Mazurek Dąbrowskiego oraz jak ważne miejsce powinien zajmować w sercu każdego Polaka. 

Na ręce Pani dyrektor Anny Jakubczyk przekazany został dyplom za uczestnictwo szkoły w konkursie. Ponadto dyplomy imienne otrzymają wszyscy występujący uczniowie. Po występie właściwym, poza konkursem, uczniowie zaprezentowali komisji maleńki wycinek pięknego folkloru opoczyńskiego, a mianowicie zaśpiewali dwie piosenki ludowe.

Przesłuchanie zakończyło się rozmowami z uczniami oraz wspólnym zdjęciem.

Warto podkreślić, że w przygotowaniu do występów zaangażowani byli również rodzice uczniów.

Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa w Idzikowicach jest jedną z 3 szkół w powiecie opoczyńskim a drugą obok Szkoły Podstawowej w Brzustowcu w gminie Drzewica, która uzyskała wsparcie w ramach rządowego programu „Niepodległa”.