Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 24 sierpnia 2024
Imieniny: Bartosza, Jerzego i Maliny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

XVII Spotkanie po latach w Drzewicy

03.07.2024




Już po raz siedemnasty Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy zorganizowało "Spotkanie po latach" - zjazd drzewiczan rozsianych po Polsce i świecie. Mottem tej wyjątkowej uroczystości były wspomnienia, pamięć i tęsknota.

Tegoroczna edycja "Spotkania po latach"  - stanowiąca jedno z najważniejszych wydarzeń Dni Drzewicy - odbyła się w sobotę, 29 czerwca. Miała bardzo wysoką frekwencję, gromadząc prawie 170 uczestników, w tym osoby, które w Drzewicy się urodziły, wychowały, uczyły, zakładały rodziny czy też pracowały, ale obecnie żyją w innych rejonach Polski i świata. Miasteczko nad Drzewiczką mają jednak w sercach i traktują jako najważniejsze miejsce na ziemi.

Co ważne, drzewickie tradycje i wiedzę o swoich korzeniach przekazują dzieciom oraz wnukom, dlatego Drzewica staje się wyjątkowa dla kolejnych pokoleń. Także dla osób, które podążając za rodzinnymi korzeniami chcą poznać miasto swoich przodków.

Zgodnie z tradycją zjazd zainaugurowano w kościele pw. św. Łukasza  w Drzewicy, gdzie o godz. 10.00 została odprawiona msza święta w intencji uczestników spotkania i zmarłych członków Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy ks. kan. Adam Płuciennik, który w homilii nawiązał do obchodzonej tego dnia uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz do dziejów Drzewicy i lokalnej tożsamości. Oprawę artystyczną zapewnił chór parafialny.

Po mszy świętej drzewiczanie przeszli do parku na placu Wolności, by przy odnowionym Pomniku Pamięci oddać hołd ofiarom pacyfikacji Drzewicy. W październiku bieżącego roku przypada bowiem 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Pod tablicą ufundowaną 15 lat temu przez Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy wieńce złożyły delegacje TPD oraz gminnych władz samorządowych. Reprezentację Towarzystwa stanowili: Przewodnicząca Alina Szymańska, Tadeusz Sarba i Jerzy Łosowski. W imieniu samorządu wieniec złożyli i znicze zapalili: Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski oraz Sekretarz Miasta Andrzej Krzyżanowski.

W parku odbył się także krótki recital patriotyczny w wykonaniu instruktorów Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy – Marzeny Węgrzynowskiej i Szymona Gwadery. Nie zabrakło pierwszych rozmów oraz sesji zdjęciowej.

Główne uroczystości miały miejsce w sali widowiskowej RCK. Były pełne wspomnień, wzruszeń i doznań artystycznych, na czele z poezją. Towarzyszyła im prezentacja najnowszego tomiku poezji pt. „Jest taki DOM...", w którym obok wierszy wyrażających tęsknotę za Drzewicą oraz opiewających piękno naszej okolicy znalazło się kilkadziesiąt historycznych fotografii.

Powitanie uczestników w ich domu – Drzewicy – należało do Przewodniczącej TPD i Burmistrza. Na scenie wystąpiła też warszawianka Marzena Mirecka, która pokochała Drzewicę i skomponowała piosenkę do wiersza „Jest taki DOM…” autorstwa pochodzącej z Żardek Marty Wolskiej.

Była solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” zaprezentowała kompozycję stającą się hymnem „Spotkań…”. Wraz z kompozytorką utwór zaśpiewali wszyscy obecni. Przed publicznością zaprezentowali się również członkowie grupy teatralnej „Casablanka" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy, którzy wystawili sztukę „Kluczyk III" Krzysztofa Kokota w reżyserii Marty Szymańskiej.

Po wspólnej fotografii uczestnicy zjazdu zostali zaproszeni na uroczysty obiad, podczas którego oddali się rozmowom w miłej, rodzinnej atmosferze. Był czas na wpisanie się do księgi pamiątkowej oraz zwiedzanie wystaw pt.: „Drzewica, jaką pamiętam z dawnych lat”, „II Wojna Światowa 1939-1945... W rocznicę pamiętnych wydarzeń" oraz „Szesnaście spotkań w obiektywie...".

 A późnym popołudniem ziomkowie wzięli udział w plenerowej biesiadzie na placu za Warsztatem Terapii Zajęciowej w Drzewicy (ul. Braci Kobylańskich). Przy smakołykach z grilla humory dopisywały, a rozmowom i wspomnieniom towarzyszyły śpiewy i tańce. Świetna zabawa puentująca bardzo udane spotkanie trwała do późnych godzin nocnych.