Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 10 sierpnia 2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

XV Spotkanie po latach w Drzewicy

05.07.2022
Już po raz piętnasty Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy zorganizowało „Spotkanie po latach w Drzewicy” – zjazd drzewiczan rozsianych po Polsce i świecie. Tegoroczne uroczystości odbyły się w sobotę, 2 lipca, stanowiąc jedno z najważniejszych wydarzeń Dni Drzewicy 2022.

Piętnaste "Spotkanie…" – pierwsze po covidowej przerwie – zgromadziło ponad sto osób, które w Drzewicy się urodziły, wychowały, uczyły, zakładały rodziny czy pracowały, ale obecnie żyją w innych rejonach Polski, Europy i świata. Miasteczko nad Drzewiczką traktują jednak jako najważniejsze miejsce na ziemi.

Zgodnie z tradycją inauguracja zjazdu nastąpiła w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy. Tam powitalny koncert dały Zespoły Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” i „Mali Drzewiczanie” z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, a o godz. 10:00 została odprawiona msza święta w intencji uczestników spotkania oraz członków TPD i przyjaciół Drzewicy, którzy zmarli na przestrzeni trzech ostatnich lat. Nabożeństwu z nawiązaniami do dziejów miasta przewodniczył Proboszcz Parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik.

Z kościoła drzewiczanie przeszli ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie miały miejsce główne uroczystości. Zanim jednak rozpoczęła się gala, zebrani obejrzeli przed budynkiem wystawę fotograficzną pt. „Drzewica, jaką pamiętam z dawnych lat” zawierającą zdjęcia i grafiki związane z Drzewicą, a także stanęli do pierwszej wspólnej fotografii.

W sali widowiskowej RCK wszystkich przyjezdnych, członków TPD oraz gości powitała przewodnicząca Towarzystwa Anna Reszelewska, prezentując wiersz "Dom" zmarłej przed trzynastoma laty drzewickiej poetki Krystyny Staszewskiej. Oficjalnego powitania w imieniu gminnego samorządu dokonał Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Podkreślił fenomen inicjatywy TPD, a także poinformował o działaniach gminnego samorządu, które pielęgnują drzewickie tradycje.

W części artystycznej swoimi talentami pochwalili się artyści z RCK, prezentując minikoncert pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Program został przygotowany pod okiem instruktorki Marty Szymańskiej.

Kolejnym punktem gali było podsumowanie konkursu literackiego „Drzewica, jaką pamiętam z dawnych lat”. Laureaci w dwóch kategoriach wiekowych otrzymali bony upominkowe oraz nagrody rzeczowe, a ceremonia została wzbogacona recytacjami nagrodzonych wierszy. Najlepsze prace konkursowe, w tym opowiadania i inne formy literackie, będą publikowane na łamach kwartalnika „Wieści znad Drzewiczki”.

Po oficjalnych uroczystościach oraz sesji foto (tym razem na scenie) drzewiczanie przeszli na hol RCK, gdzie zostali podjęci uroczystym obiadem, oddając się wspomnieniom i wzruszeniom przy stole. Nie zabrakło kolejnych niespodzianek, m.in. wystawy fotograficznej  „Czternaście spotkań w obiektywie…”, występu wokalnego Zuzi Lis – wnuczki śp. Ryszarda Bogatka oraz nagrań śpiewu zarejestrowanych w latach 60. XX wieku w świetlicy przy zakładzie Gerlach, udostępnionych przez Wacława Nawrockiego. Ponadto w sali Ośrodka Dokumentacji Tradycji Regionalnej otwarto wystawę pn. „Broń czarnoprochowa z przełomu XVIII i XIX wieku, ptaki łowne, malarstwo, grafika oraz odznaczenia i medale o tematyce myśliwskiej”.

A późnym południem – już po odpoczynku - drzewiczanie wzięli udział w plenerowej biesiadzie na terenie domków letniskowych na Skale. Przy grillu i ognisku humory dopisywały, pogoda okazała się przychylna, dlatego zabawa trwała do nocy.

Według zgodnej opinii ziomków piętnaste spotkanie było bardzo udane. Wszyscy czekają więc na szesnaste – za rok.


Obszerną galerię zdjęć publikujemy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.