Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 23 października 2020
Imieniny: Edwarda, Marleny i Seweryna
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Wyjazd warsztatowo-szkoleniowy członkiń Kół Gospodyń Wiejskich

26.04.2018

W minionym tygodniu sto Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Drzewica wraz z Burmistrzem Januszem Reszelewskim uczestniczyło w wyjeździe do Wisły. Celem wyjazdu o charakterze warsztatowo-szkoleniowym było Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie oraz pobliskie Muzeum Koronki.
W Centrum Pasterskim Panie uczestniczyły w  prelekcjach z degustacją serów, pokazach wyrobu bundzu oraz warsztatach edukacyjnych związanych z rękodziełem ludowym i przeróbką wełny. Na miejscu można było także przejść interaktywną ścieżką edukacyjną obróbki wełny na starodawnych i nowoczesnych sprzętach. Centrum Regionalne w Koniakowie prowadzi tradycyjny wypas 1200 owiec na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Zwierzęta można oglądać w pobliskiej gazdówce. Panie mogły zobaczyć ręcznie robione poduszki, obrusy, serwety, poszewki oraz inne elementy dekoracji wnętrz szyte własnoręcznie na miejscu oraz porównać je z wyrobami naszego regionu.

Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Koronki w Koniakowie, gdzie Panie udały się na prelekcję dotyczącą koronki koniakowskiej. To rękodzieło o ponad 200 letniej tradycji, dzięki niej Koniaków znany jest na całym świecie. Z koronki koniakowskiej tradycyjnie wykonywano serwety i obrusy okrągłe, owalne i prostokątne, które zdobiły ołtarze, stoły oraz elementy ubioru. W izbie im. Marii Gwarek można zobaczyć także niedokończoną serwetę, wykonaną na zamówienie królowej angielskiej Elżbiety. Serweta miała być chlubą słynnej koronkarki. Nieoczekiwanie jednak zmarła ona podczas pracy nad nią, a serweta nigdy nie dojechała do Anglii.

Ponadto podczas dwudniowego wyjazdu Panie miały okazję zobaczyć Rezydencję Prezydenta RP na Zamku w Wiśle, Zabytkowy Kościół Św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu oraz obiekt skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. W drodze powrotnej grupa udała się na modlitwę na Jasnej Górze w Częstochowie.