Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 5 lipca 2022
Imieniny: Antoniego, Bartłomieja i Karoliny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Wyścig mjr Hubala - Sante Tour 2019 na opoczyńskich szosach

24.05.2019
W środowe popołudnie w Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca 14. Wyścig mjr Hubala - Sante Tour.

           Podczas spotkania dyrektor wyścigu Andrzej Sypytkowski opowiadał o przebiegu trasy, która pokonywać w tym roku będą kolarze. - Przygotowaliśmy ciekawą, selektywną trasę. Kolarze pokonają blisko 500 kilometrów. Rozpoczynamy w piątek 31 maja od etapu z Poświętnego do Opoczna. Następnego dnia rozegrane będą dwa etapy - poranna czasówka w Busku Zdroju oraz tuż po godzinie 16.00 etap z Morawicy do Kazimierzy Wielkiej. Finałem tegorocznego edycji Wyścigu mjr Hubala - Sante Tour będzie, tak jak przed rokiem, etap z Radoszyc do Końskich - tak 14. edycję „Hubala” zarysował w skrócie pomysłodawca wyścigu.

                Najwięcej uwagi poświęcono dziś jednak pierwszemu etapowi, który wieść będzie szosami powiatu opoczyńskiego. Po raz drugi w historii wyścig rozpocznie się w gminie Poświętne, tuż pod jednym z najważniejszych zabytków okolicy - Bazyliką Świętej Rodziny.

                - Jesteśmy dumni, że Wyścig mjr Hubala ponownie rozpocznie się w Poświętnem. Cieszymy się, że w taki sposób czczona jest pamięć majora Dobrzańskiego, który jest silnie związany z naszą gminą. Symboliczne złożenie kwiatów na Szańcu Hubala w Anielinie jest na pewno czymś szczególnie godnym uwagi - mówił podczas konferencji wójt gminy Poświętne Michał Franas,zwracając uwagę na mniej znany fakt z życia patrona wyścigu:

                Pamiętać należy, że Hubal Dobrzańskiego był nie tylko żołnierzem i wielkim patriotą, ale również znakomitym sportowcem, olimpijczykiem. Sport był jego pasją, a my dziś - nieco symbolicznie - zmieniliśmy konie, na których jeździł, na rowery.

                Wójt Michał Franas zaznaczył także, że termin wyścigu idealnie zgrywa się z obchodzonym 1 czerwca Dniem Dziecka. Z tej okazji w wielu miejscach, które mijać będą na swojej drodze kolarze, licznie organizowane będą różnorodne wydarzenia sportowe. Nie inaczej będzie w Poświętnem czy Drzewicy, przez którą peleton przejedzie w piątek dwukrotnie.

                - Przejazd Wyścigu mjr Hubala przez Drzewicę, gdzie rozegrane będą dwa lotne finisze,wspaniałe wpisuje się w sportowy weekend. Będzie dużo atrakcji, zabawy i na pewno będzie można poczuć sportową pasję - przyznał z kolei burmistrz Drzewicy Janusz Bernard Reszelewski, zaznaczając, że to jednak nie kolarstwo jest wiodącym sportem w jego gminie:

              - Drzewica słynie przede wszystkim z kajakarstwa. Nie mamy więc wielkich tradycji kolarskich, ale cieszymy się, że po raz kolejny wpisaliśmy się w trasę Wyścigu mjr Hubala - Sante Tour. Nasi mieszkańcy zdarzyli się już przyzwyczaić do tego, że kolarze tędy przejeżdżają i co roku czekają na wyścig. Są wśród nich młodsi kibice kolarstwa, jak i ci z pokolenia, które pamięta Stanisława Szozdę czy Ryszarda Szurkowskiego.

                Dużo mocniej z kolarstwem związane jest na pewno Opoczno, w którym kolarze finiszować będą w pierwszym dniu rywalizacji w Wyścigu mjr Hubala - Sante Tour. Ta położona po wschodniej stronie województwa łódzkiego miejscowość wielokrotnie gościła już u siebie kolarzy - ostatnio jako gospodarz startu i mety jednego z etapów 2017 roku.

                - Bardzo cieszymy się, że Wyścig mjr Hubala wraca do Opoczna. Z jednej strony to wspaniała promocja naszego miasta poprzez sport, z drugiej zaś to upamiętnienie majora Henryka "Hubala" Dobrzańskiego, który jest mocno związany z powiatem opoczyńskim - zaznaczył na wstępie zastępca burmistrza Opoczna Andrzej Kacprzak.

                - Opoczno znane jest ze swojej bogatej historii, ale nie tylko. To właśnie tu produkowane są znane na całą Polskę płytki ceramiczne. Stąd też pochodzi wielu znakomitych sportowcy, spośród których warto tu wspomnieć choćby Marka Galińskiego, kolarza i trenera MTB. W końcu Opoczno to również folklor, dobre jadło, obrzędy, obyczaje i tradycje. Tutejsi mieszkańcy są mili i niezwykle gościnni - podkreślił na koniec wiceburmistrz Kacprzak.

                14. edycja Wyścigu mjr Hubala - Sante Tour rozpocznie się 31 maja w Poświętnem. Start do etapu nastąpi o godzinie 14.00 spod Bazyliki Świętej Rodziny, zaś na mecie, wyznaczonej w Opocznie przy Basenie Opoczyńska Fala, kolarzy spodziewać się można o godzinie 18.00.

                Zapraszamy państwa na Plac Wolności już od godziny 14:00 gdzie funkcjonować będzie miasteczko rowerowe. Podczas wyścigu promujemy również nową dyscyplinę sportu na naszym terenie - Speed Ball. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Zapewnieniem rozrywki wszystkim przybyłym zajmą się profesjonalni animatorzy. Proponujemy zatem w sobotę wsiąść na rower i przyjechać do Drzewicy. Serdecznie Zapraszamy  

Załącznik: 
Plakat2.94MB