Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 3 grudnia 2020
Imieniny: Hilarego, Franciszki i Ksawery
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Wizyta gości ze Stanów Zjednoczonych

16.09.2020

We wtorek, 15 września 2020 roku Urząd Miejski w Drzewicy miał bardzo miłych gości ze Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili nas drzewiczanin, ojciec Michał Czyżewski – paulin, proboszcz Parafii Bożego Ciała w Buffalo w stanie Nowy York - oraz pochodzący z Chin, a wychowany w Wietnamie brat Joseph Bi Gia Truong.

Duchowni spotkali się z Burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim oraz Zastępcą Burmistrza Dominikiem Niemirskim, wyrażając duże zainteresowanie rozwojem Gminy Drzewica oraz życiem lokalnej społeczności. Wszystkim mieszkańcom przekazali serdeczne pozdrowienia, życzyli Bożego Błogosławieństwa i dobrego zdrowia. Jednocześnie prosili o wsparcie duchowe na kolejne lata ich kapłańskiej i zakonnej posługi.

O. Michał Czyżewski (urodzony w 1978 r. w Opocznie) pochodzi z Drzewicy. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne na Skałce w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 25 marca 2002 r. Sakrament kapłaństwa przyjął w 2004 r. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie (Doylestown, stan Pensylwania). Święceń udzielił mu ks. kard. Justina Francisa Rigali z Filadelfii.

Drzewiczanin od 16 lat prowadził posługę kapłańską w paulińskich placówkach w USA - wcześniej w Nowym Jorku, Doylestown i Yonkers, a obecnie w Buffalo w stanie Nowy York (przy granicy z Kanadą, niedaleko wodospadu Niagara), gdzie pełni funkcję proboszcza w Parafii Bożego Ciała. Parafia znajduje się w części miasta zamieszkałej w większości przez emigrantów z Azji i Afryki.

O. Michał mszę prymicyjną sprawował w Parafii pw. Św. Łukasza w Drzewicy. Tu również przyjął sakramenty: chrztu, pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Od młodzieńczych lat pielgrzymował na Jasną Górę. Przydrożne kapliczki, które można spotkać na terenie miast i wiosek,  modlitwa różańcowa w domach, nabożeństwa pierwszych piątków i sobót miesiąca sprawowane w lokalnych parafiach, piesze pielgrzymowanie - to tylko niektóre czynniki, które kształtowały wrażliwość naszego krajana na dar powołania do Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

          W swojej wielopłaszczyznowej działalności duszpasterskiej o. Michał Czyżewski wykorzystuje szeroko pojęte mass media, pomocne w komunikowaniu się z wiernymi. Współpracuje z polonijną prasą - dziennikami i tygodnikami, a także radiem. W nowojorskiej rozgłośni Rytm miał swoją autorską audycję.

Kolejnym przejawem aktywności drzewiczanina jest literatura. Jako pisarz o. Michał zadebiutował w 2010 roku książką "Nowy Jork - moja strefa wiary", w której zawarł wspomnienia z pracy w parafii na Manhattanie oraz obserwacje z życia nowojorskiej metropolii. Drugą pozycją, tym razem skierowaną do dzieci, była "Historia Amerykańskiej Częstochowy", przybliżająca historię duchowej stolicy amerykańskiej Polonii. I wreszcie trzecią publikacją jest książka pt. „ Wakacje w Drzewicy”, przeznaczona dla dzieci i młodzieży oraz każdego, kto chce poznać historię i uroki malowniczego miasteczka nad Drzewiczką.