Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 15 lipca 2020
Imieniny: Henryka, Igi i Włodzimierza
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Wiadukt w Idzikowicach jak nowy

08.11.2019

W piątek, 8 listopada odbył się odbiór zmodernizowanego wiaduktu nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej w Idzikowicach. Obiekt wraz z drogami dojazdowymi, które również zostały przebudowane, będzie przejęty przez Gminę Drzewica i stanie się jej własnością.

Inwestycję Polskich Kolei Państwowych zrealizowano w ramach drugiego etapu projektu pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralnej Magistrali Kolejowej”, zakładającego przebudowę stacji węzłowej Idzikowice,  a także  zmiany w organizacji ruchu samochodowego, tzn. całkowitą likwidację przejazdu kolejowego na poziomie torów w Kruszewcu oraz skierowanie ruchu na wiadukt w Idzikowicach, położony blisko zakładów "Remtrak".

Prace budowlane na wiadukcie objęły m.in. rozbiórkę starej nawierzchni jezdni i chodnika, demontaż izolacji, balustrad i osłon, wzmocnienie konstrukcji, wykonanie nowych warstw izolacyjnych, budowę jezdni i chodnika, montaż zabezpieczeń oraz wykonanie odwodnienia. Zachowana została nośność obiektu wynosząca 30 ton.

Roboty drogowe polegały na budowie dróg dojazdowych, zjazdów do posesji i placu do zawracania, a także odwodnieniu z zastosowaniem tzw. systemu komór drenażowych. Długość przebudowanych dróg wraz z wiaduktem wynosi 456 m.

W odbiorze zakończonej inwestycji wzięli udział przedstawiciele PKP, wykonawców, nadzoru inwestorskiego i zainteresowanych samorządów. Władze Gminy Drzewica reprezentował Burmistrz Janusz Reszelewski, który podpisał protokoły odbiorcze oraz protokół przejęcia obiektu w utrzymanie. Przekazanie prawa własności nastąpi po dokonaniu wymaganych czynności formalno-prawnych.