Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 3 sierpnia 2021
Imieniny: Augustyna, Kamelii i Lidii
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Wakacyjna wędrówka w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

05.08.2020

 W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku odbył się XI Rajd Pieszy „Z kijkami albo bez…”, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Urzędem Miejskim w Drzewicy. Piechurzy przemierzyli około 10 km niezwykle urokliwą trasą, oddając hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.

Tegoroczna, jedenasta już edycja Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez...” – sfinansowana ze środków GKRPA w Drzewicy – była wyjątkowa z kilku powodów.

Po pierwsze, ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 przesunęła się w czasie i została przeprowadzona już wtedy, kiedy pozwoliła na to sytuacja epidemiczna na terenie Gminy Drzewica. W efekcie miała termin wakacyjny, co stanowiło novum w przypadku imprez turystyki pieszej, organizowanych przez LGD „Nad Drzewiczką”.

Po drugie, przebiegała z zastosowaniem podwyższonych standardów sanitarnych. Wszyscy uczestnicy rajdu musieli dostarczyć wypełniony druk wywiadu epidemiologicznego, a na starcie mieli mierzoną temperaturę ciała. Organizatorzy zapewnili także płyn do dezynfekcji dłoni.

Wreszcie po trzecie, impreza odbyła się w szczególnym dniu – dokładnie w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji została dedykowana bohaterom - powstańcom oraz ofiarom Powstania, co podkreślono podczas oficjalnego otwarcia rajdu obok starego młyna przy ul. J. Słowackiego w Drzewicy.

Na miejsce zbiórki stawiło się 40 piechurów w różnym wieku – od dzieci po seniorów, nie tylko z Gminy Drzewica, ale również z Gminy Opoczno. Wszystkich powitał Prezes LGD „Nad Drzewiczką” Andrzej Krzyżanowski, podkreślając wysoką frekwencję, jak na sezon urlopowy.

Szef LGD pełnił jednocześnie funkcję przewodnika rajdu. Rolę "czerwonej latarni", zamykającej pieszą kolumnę, powierzono Witoldowi Choteckiemu. Obsługa medyczna należała do Ireny Kwiecień i Alberta Białka, natomiast zabezpieczenie techniczne zapewniła OSP w Żardkach.

Kilka minut po godz. 10.00 piechurzy wyruszyli na trasę, obierając kurs na południe. Po przejściu kładką przez Drzewiczkę i przekroczeniu ulicy W. Sikorskiego weszli do lasu, kierując się na szlak Hubala w dolinie Brzuśni. Ten teren na styku województw łódzkiego i mazowieckiego jest bardzo atrakcyjny krajobrazowo - zawiera m.in. kilka przejść przez rzekę.

Trzeba przyznać, że szło się znakomicie, tym bardziej, że dopisała pogoda. Nie było gorąco – i co ważne – nie padało. Nawet komary okazały się łaskawe. Leśna wędrówka przebiegała więc bardzo sprawnie.

Po przekroczeniu linii kolejowej Tomaszów Maz. - Radom piechurzy dotarli do Bielin, gdzie nastąpił odpoczynek przy sklepie. Później ponownie obrali kurs na dolinę Brzuśni, by wzdłuż rzeki dotrzeć do tzw. tartaku. Następnie skierowali się już ku Drzewicy i w drodze powrotnej przeszli m.in. pod wiaduktem kolejowym.

Metę usytuowaną na tzw. ziemi ognistej, niedaleko ulicy W. Sikorskiego osiągnęli bez żadnych problemów. W ciągu trzech godzin (wliczając postoje) pokonali trasę o długości około 10 km.

Na leśnej polanie jak zawsze czekały kolejne atrakcje - ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wywołujące wielkie emocje konkurencje sprawnościowe. W rzucie szyszką do celu zwyciężył Oskar Gąsiorowski przed Kubą Chłostą (wielokrotnym zwycięzca tej konkurencji) oraz Alicją Duchnik. Rzut jajkiem w parach zakończył się triumfem Barbary i Zuzanny Duchnik. Drugie miejsce zajęły Renata i Kamila Sosnowskie, a kolejne przypadło Ilonie i Kacprowi Białkom.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu najlepsi zawodnicy z konkurencji sprawnościowych otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostały sprzęt sportowo-rekreacyjny i gadżety promocyjne rozlosowano wśród wszystkich startujących. Tradycyjny puchar dla najmłodszego uczestnika rajdu przypadł 2-letniemu Albertowi Szczepanikowi.

Kończąc spotkanie prezes Krzyżanowski pogratulował piechurom świetnej kondycji i podziękował za znakomitą atmosferę na trasie. Jednocześnie zaprosił na kolejne imprezy sportowo-rekreacyjne organizowane przez LGD "Nad Drzewiczką".

A tych będzie wyjątkowo dużo. Już niebawem rozpocznie się cały cykl wydarzeń organizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2020 rok. Plany zakładają rozegranie zawodów slalomu kajakowego dla dzieci, spływu kajakowego po Drzewiczce, turnieju kajak-polo oraz zawodów w wakeboardingu na Jeziorze Drzewickim. Większość imprez obędzie się jeszcze w sierpniu, natomiast realizację projektu podsumowuje koncert muzyczny. Jeśli zaś chodzi o kolejny pieszy rajd, będzie nim V Andrzejkowy Survival, zaplanowany na sobotę, 28 listopada. Jak widać, będzie się działo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach i jednocześnie zachęcamy do subskrybowania fanpejdżu LGD „Nad Drzewiczką” na Facebooku. Tam publikowane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące inicjatyw drzewickiego stowarzyszenia.