Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 21 czerwca 2021
Imieniny: Alicji, Alojzego i Rudolfa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

W Drzewicy ładują smartfony …na „inteligentnych” ławkach

12.05.2021
Drzewica idzie z duchem czasu i stawia duży krok w kierunku bycia SMART CITY. Na terenie naszego miasta stanęły dzisiaj trzy ławki solarne, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii umożliwiają bezpłatne ładowanie urządzeń mobilnych. Są nie tylko innowacyjne, ale również ekologiczne, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii.

„Inteligentne”, ekologiczne elementy małej architektury to nieodzowne ogniwa koncepcji SMART CITY - „Inteligentnego Miasta”, nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom. Przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii korzystają z nowoczesnych technologii, które nie są uzależnione od sieci energetycznej.

Jednym z doskonałych przykładów rozwiązań SMART w przestrzeni miejskiej są „inteligentne” ławki solarne. Właśnie takie elementy małej architektury zostały zamontowane w trzech lokalizacjach Drzewicy:

- między budynkiem Urzędu Miejskiego a Przychodnią Rejonową na ulicy Staszica,

- na placu Kościuszki,

- przy dworcu autobusowym na ul. Sikorskiego.

Innowacyjne ławki z oparciami mają konstrukcję ze stali lakierowanej i posiadają siedziska z hartowanego szkła. Co najważniejsze, oprócz odpoczynku umożliwiają naładowanie mobilnych urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy, smartwatch, tablet czy laptop.

Ławki posiadają po trzy stacje ładujące – dwa porty USB i jeden bezprzewodowy port indukcyjny, które zasila system modułów solarnych przetwarzający promienie słoneczne na ekologiczną energię. Zastosowane ogniwa fotowoltaiczne wychwytują najmniejsze promienie światła, dlatego są w stanie działać na jednym ładowaniu nawet do 72 godzin bez słońca. W praktyce oznacza to, że bez problemu można z nich korzystać także nocą czy wieczorem.

Żeby naładować urządzenie, wystarczy podłączyć je kablem do portu USB lub położyć na porcie indukcyjnym, a następnie włączyć umiejscowiony obok przycisk. 

Do stosowania nowych rozwiązań zachęcamy wszystkich chętnych – zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Drzewicę. Ławki są dostępne dla użytkowników przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Mamy nadzieję, że zapewnią Państwu wygodę i funkcjonalność – tak potrzebną w czasach, w których urządzenia mobilne stały się nieodłącznymi elementami naszego życia.

Montaż „inteligentnych” ławek był możliwy dzięki projektowi pn. „Budowa innowacyjnej infrastruktury turystycznej w Drzewicy”, realizowanemu przez Lokalną Grupę Działania „Nad Drzewiczką”. Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków Unii Europejskiej - Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wartość projektu wyniosła 49.815,00 zł, a wsparcie finansowe przyznała Rada Stowarzyszenia „Dolina Pilicy”.