Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 16 czerwca 2024
Imieniny: Aliny, Anety i Benona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

UTW w Drzewicy zainaugurował Rok Akademicki 2019/2020

18.10.2019
W czwartek, 17 października Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy uroczyście zainaugurował Rok Akademicki 2019/2020. Gala odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy zrzesza mieszkańców w wieku 50+, bazując na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych - intelektualnej, społecznej i fizycznej. Stanowi znakomitą formę pogłębiania wiedzy, aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji i wypoczynku.

Stowarzyszenie kierowane przez Zarząd na czele z Prezes Ireną Kwiecień rozpoczęło działalność w pierwszych miesiącach 2017 roku i od tego czasu prężnie się rozwija. Obecnie zrzesza już ponad 90 członków, na których czeka bardzo atrakcyjna oferta zajęć – od edukacyjnych przez rekreacyjno-sportowe po kulturalne i rozrywkowe.

Studenci 50+ uczą się języka angielskiego na lektoracie realizowanym przez Magdalenę Drążkiewicz, uczestniczą w lekcjach informatyki pod okiem Stefana Kowala oraz zajęciach sportowo-rekreacyjnych prowadzonych przez Marię Smolarską w ramach programów "Łódzkie dla aktywnych seniorów+" oraz "Speed-ball dla seniorów". Biorą udział w prelekcjach edukacyjnych (w tym prozdrowotnych), inicjatywach patriotycznych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi czy akcjach czytelniczych. I bardzo dużo zwiedzają, jeżdżąc na wycieczki krajoznawcze po całej Polsce. Co roku mają okazję wypoczywać nad Bałtykiem, ponadto regularnie odwiedzają teatr i relaksują się na basenie. A to tylko część aktywności.

O wszystkich tych działaniach dowiedzieli się uczestnicy spotkania inaugurującego Rok Akademicki 2019/2020 – już trzeci w dziejach drzewickiego UTW. Gala zorganizowana w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury miała bardzo podniosły charakter, gromadząc liczną grupę studentów 50+ oraz ich przyjaciół. Władze Gminy Drzewica reprezentowali m.in.: Burmistrz Janusz Reszelewski, Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz i Sekretarz Miasta Andrzej Krzyżanowski.

Uroczystość zapoczątkowana hymnem studentów "Gaudeamus igitur" stanowiła okazję do podsumowania poprzedniego roku akademickiego i nakreślenia planów na przyszłość. Dokonania UTW w Drzewicy omówiła Prezes Irena Kwiecień, która w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła „Kronikę 2019/2020”, zapowiadając kontynuację działań statutowych. 

Gala była przeplatana elementami edukacyjnymi i artystycznymi. Zebrani wysłuchali bardzo ciekawego wykładu inauguracyjnego pn. „II wojna światowa – Drzewica i okolice”, wygłoszonego przez Annę Świderską, nauczycielkę historii ze Szkoły Podstawowej w Brzustowcu. Prelekcja wpisywała się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Duże wrażenie na widzach zrobili uczniowie SP im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, którzy wykonali efektowny program taneczno-muzyczny przygotowany przez Marię Smolarską i Elżbietę Iwanicką. Jednym z punktów występu był układ odtańczony wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu. Publiczność oklaskiwała także minikoncert zespołu muzycznego UTW oraz poetycki popis Franciszka Urbańczyka – podopiecznego Dziennego Domu Senior+ w Drzewicy.

Ze strony gości w kierunku Stowarzyszenia padło wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń udanego roku akademickiego. W imieniu władz Gminy Drzewica gratulacje złożył Burmistrz Janusz Reszelewski, który wspólnie z Wiceburmistrzem Dominikiem Niemirskim, Zarządem UTW i zaproszonymi gośćmi wręczył legitymacje studenckie nowo przyjętym członkom Uniwersytetu.

Po gali wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez KGW w Radzicach Małych, a całość zakończyła się kilkugodzinną zabawą taneczną.