Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 21 czerwca 2021
Imieniny: Alicji, Alojzego i Rudolfa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy i Miasta Drzewica Pani Marii Teresie Nowakowskiej

22.09.2015

21 września w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się niecodzienna uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy i Miasta Drzewica Pani Marii Teresie Nowakowskiej. Z  wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Gminy i Miasta Drzewica wystąpili: Janusz Reszelewski Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica, Włodzimierz Pomykała Prezes Koła Diabetyków w Drzewicy, Anna Reszelewska Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy, Mieczysław Pluta Prezes OSP w Drzewicy i Zofia Sadowska Przewodnicząca Związku Emerytów i  Rencistów w Drzewicy. Podczas uroczystości burmistrz przedstawił sylwetkę Pani Marii Teresy Nowakowskiej. Przypomniał o jej wołyńskim pochodzeniu, tragicznych latach wojny i o 1961 roku, w którym to Państwo Nowakowscy zamieszkali w Drzewicy. Mówił także o jej działalności społecznej i zaangażowaniu w pomoc innym. To niestrudzony lekarz i społecznik wielkiego formatu. Z niezwykłą empatią, cierpliwością, życzliwością i zrozumieniem pochylała się nad każdym chorym i potrzebującym wsparcia. Pani doktor bez wątpliwości zasługuje na miano „Judyma naszych czasów”.  24 lata temu Pani Nowakowska była jedną z głównych inicjatorek powołania do życia  stowarzyszenia „Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy”, w której pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Od wielu lat jest członkinią Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewicy oraz Zarządu Miejsko- Gminnego Związku OSP RP w Drzewicy. Za pracę zawodową i społeczną Pani Maria Teresa Nowakowska  otrzymała odznaczenia państwowe i resortowe:

Odznaczenie państwowe: Złoty Krzyż Zasługi -1985 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1990 r., Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa – 2000 rok, Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP- 2011 rok.

 Odznaczenie resortowe Ministra Zdrowia: Medal „Za Zasługi dla Służby Zdrowia – 1994 r., Odznakę za zasługi dla Województwa Kieleckiego przyznaną 1973 r. , Odznakę za zasługi dla Województwa Radomskiego przyznaną w 1979 r.

W uroczystości uczestniczyli: Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Krystyna Ozga, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Pan Marek Mazur, Starosta Powiatu Opoczyńskiego Pan Józef Róg i Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Barbara Chomicz, Radni Gminy i Miasta Drzewica, sołtysi, dyrektorzy szkół, księża z terenu gminy i miasta Drzewica i przedstawiciele instytucji, organizacji działających na terenie Gminy i Miasta Drzewica