Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kingi, Maryna i Tycjana
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Trwają prace w służebnej części drzewickiego zamku

27.10.2021
Od kilku tygodni na gotycko-renesansowym zamku w Drzewicy trwają prace naprawcze i zabezpieczające. Obejmują służebną część budowli i są pierwszym etapem inwestycji, która docelowo ma się zakończyć utworzeniem muzeum w tej części warowni. Inwestorem jest Fundacja Innowacje i Nowe Technologie.

Projekt pn. "Drzewica, zamek (XVI w.): prace zabezpieczające i utrwalające substancję części służebnej zamku" to pierwsza od lat tak poważna renowacja zabytku. Szacowane koszty zadania wynoszą 471.532,01 zł, przy czym warszawska Fundacja Innowacje i Nowe Technologie na realizację zadania pozyskała wsparcie z dwóch źródeł: 300.000 zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu "Ochrona zabytków" na 2021 rok oraz 75.000 zł z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Dzięki temu mogła zlecić wykonanie specjalistycznych prac, nad którymi pieczę sprawuje Wojciech Szygendowski – autor projektu i pełnomocnik właściciela zamku Antoniego Borzewskiego.

Trwające od kilku tygodni prace obejmują południowo-wschodnią część zamku, gdzie niegdyś mieścił się dom służebny. Właśnie ten fragment budowli wymaga pilnej naprawy. Południowo-wschodnia wieża jest wychylona od pionu o 32 cm, natomiast sąsiadująca ściana o 15 cm.  Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze - ruchy fundamentowe spowodowane brakiem wody w fosie, a co za tym idzie erozją (wietrzeniem) dębowych bali, na których posadowiony jest zamek. Po drugie - zachodnie wiatry mające wpływ na kondycję przede wszystkim południowej ściany.

Głównym celem robót jest więc ustabilizowanie konstrukcji służebnej części zamku - tak, aby nie ulegała dalszemu odchylaniu, naprawa korony murów oraz wzmocnienie murów na ścianach. Budowlańcy wykonają to przy pomocy wieńców żelbetowych na wierzchniej warstwie murów. Spękane mury wieży i przyległych ścian – wewnątrz i na zewnątrz zamku – „zszywają” nowymi technologiami, stosując w spoinie spiralne pręty ze stali nierdzewnej i zaprawę uzupełniającą ubytki.

Ta część prac będzie realizowana jeszcze w bieżącym oraz w przyszłym roku. W 2022 roku Fundacja zamierza wystąpić o kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby zrealizować dalsze ambitne plany. Przede wszystkich planuje zadaszyć część służebną – odtworzyć strop, wykonać więźbę dachową i pokrycie dachu. Dzięki temu mogłoby powstać swego rodzaju muzeum tematyczne o powierzchni użytkowej około 200 m2 z eksponatami głównie z XVI i XVII wieku czy też pamiątkami z dziejów Drzewicy. Do dyspozycji zwiedzających byłaby także kaplica z polichromiami.

Jeśli inwestorom uda się pozyskać odpowiednio wysokie wsparcie finansowe i zrealizować plany, część służebna zostanie zadaszona być może już w 2023 roku. A później – o czym myśli właściciel – przyszedłby czas na renowację zamkowej rezydencji, czyli domu wielkiego.