Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Drzewicy

25.01.2023
Zgodnie z harmonogramem przebiega realizacja największej w ostatnich latach inwestycji Gminy Drzewica - „Rozbudowy oczyszczalni ścieków w Drzewicy”. Wartość zadania dofinansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład to 12.882.648,87 zł.

Inwestycja przy ulicy Słowackiego w Drzewicy obejmuje rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków wraz z rozruchem technologicznym. W zakresie procesu oczyszczania mechanicznego, biologicznego i gospodarki osadowej ma na celu zwiększenie przepustowości oczyszczalni. Zapewni to wysokie standardy jakości oczyszczonych ścieków.

W zakresie rzeczowym zadania znajduje się zarówno budowa nowych, jak i przebudowa istniejących obiektów oczyszczalni.

Nowymi obiektami będą: komora rozdzielcza, zbiornik retencyjno-uśredniający, biologiczny reaktor wielofunkcyjny, budynek stacji dmuchaw, zbiornik osadu nadmiernego, budynek skratek i piasku, elektrownia fotowoltaiczna, dwie komory pomiarowe, filtra powietrza i pompownia wody technicznej.

Z kolei przebudowa obejmuje: biologiczny reaktor wielofunkcyjny, stację dmuchaw, zbiornik retencyjny ścieków własnych, budynek wielofunkcyjny (część obsługową, agregatornię i stację odwadniania osadu), magazyn osadu pod wiatą oraz komorę pomiarową ścieków oczyszczonych.

Plany zakładają również budowę uzupełniającej sieci międzyobiektowych przewodów technologicznych, elektrycznych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatycznej oraz rozbudowę wewnętrznych dróg i chodników.

Rozpoczęte na przełomie maja i czerwca 2022 roku prace wykonywane są przez firmę Miko-Tech Sp. z o.o. z Łazisk Górnych (Województwo Śląskie). Co cieszy, idą zgodnie z harmonogramem. Potwierdził to kierownik budowy podczas wizytacji Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, do której doszło w środę, 25 stycznia 2023 roku.

W ostatnich tygodniach zakończono m.in. budowę konstrukcji biologicznego reaktora wielofunkcyjnego, zbiornika retencyjno-uśredniającego i zbiornika osadu nadmiernego. Wykonano także znaczy zakres robót remontowych i technologicznych w istniejącym budynku wielofunkcyjnym. Niebawem ruszy m.in. montaż instalacji fotowoltaicznej oraz remont istniejącego biologicznego reaktora wielofunkcyjnego.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, cala inwestycja powinna być zakończona w kwietniu bieżącego roku. Do tego czasu wykonawca musi sfinalizować wszystkie roboty budowlane, przeprowadzić rozruch technologiczny oraz uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków.

Dodajmy, że „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Drzewicy” jest objęta dofinansowaniem w ramach pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Gminny samorząd otrzymał z budżetu państwa 12.350.000 zł. To największa jednostkowa kwota wsparcia w historii Gminy Drzewica pozyskana na realizację inwestycji infrastrukturalnej.

 

Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.