Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 28 maja 2023
Imieniny: Augustyna, Ingi i Jaromira
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Sobótkowa inauguracja Dni Drzewicy 2021

28.06.2021

W sobotę, 26 czerwca 2021 roku nad zalewem w Drzewicy odbył się festyn sobótkowy "Świętojańskie granie". Bardzo udana impreza zainaugurowała tegoroczne obchody Dni Drzewicy.

Czerwcowe festyny na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzewicy, łączące muzykę i taniec z obrzędami sobótkowymi, cieszą się wielkim powodzeniem. Obok kultywowania tradycji ludowych znakomicie integrują mieszkańców, promując jednocześnie turystyczne walory naszego miasta.

Tegoroczna edycja festynu była wyjątkowa. Stanowiła pierwszą plenerową imprezę kulturalną po przerwie spowodowanej pandemią i otwierała obchody Dni Drzewicy 2021.

Od popołudnia do późnych godzin nocnych nad zalewem królowały muzyka, śpiew i taniec. Występy odbywały się w szczególnie urokliwej scenerii - na plaży tuż przy wodzie.

Publiczność oklaskiwała prezentacje uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy oraz wielu grup z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, w tym Młodzieżowej Orkiestry Dętej (zasilonej muzykami z Mogielnicy), instrumentalistów, wokalistów czy grupy tanecznej "Ewakuacja". Na ludową nutę zaśpiewały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Radziczanki” oraz zespoły pieśni i tańca "Drzewiczanie" i "Mali Drzewiczanie", które wprowadziły zebranych w klimat „Nocy Kupały”.

Część obrzędowa, poprzedzona wystąpieniem Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, była punktem kulminacyjnym spotkania. Kolorowy korowód z zapalonymi pochodniami przeszedł tanecznym krokiem spod sceny nad brzeg jeziora, gdzie odbyło się puszczanie wianków i ośpiewanie.

Po obrzędach dla publiczności zagrała kapela podwórkowa "Fakiry" z Piotrkowa Trybunalskiego, obchodząca jubileusz 40-lecia powstania. Jej koncert zakończył występy na scenie, ale nie sobótki. Finałem festynu była bowiem wieczorna zabawa taneczna na kręgu, poprowadzona przez zespół "Spectrum".

Dodajmy, że na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji działał Mobilny Punkt Informacyjny Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Eko-przyczepa ŁKA cieszyła się bardzo dużym powodzeniem nie tylko wśród dzieci.