Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
7 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się projekcja filmu „Nędzarz i Madame” w reż. Witolda Ludwiga. Film o tematyce religijnej, jak co roku, wyświetlany jest z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wydarzenie stało się już tradycją – po raz piąty na bezpłatny seans mieszkańców gminy zaprosił Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. W tym roku projekcja miała szczególny charakter z racji wizyty w Drzewicy Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Marka Solarczyka.
Seans poprzedziło krótkie przemówienie Burmistrza, który przywitał Księdza Biskupa oraz podziękował zgromadzonym w sali widowiskowej RCK za tak liczne przybycie. Burmistrz nawiązał także do minionych projekcji, które odbywają się od 2015 r. oraz wyraził radość z możliwości ponownej organizacji seansu po przerwie związanej z obostrzeniami pandemicznymi. Głos zabrała także przewodnicząca Rady Miejskiej w Drzewicy Dorota Wiktorowicz. Wręczając bukiet kwiatów podziękowała Ekscelencji za obecność i duchowe wsparcie. Ksiądz Biskup złożył mieszkańcom Gminy Drzewica wielkanocne życzenia, przypominając o niezwykle istotnej roli Świąt Wielkiej Nocy w naszym życiu. Podczas wizyty w Regionalnym Centrum Kultury Jego Ekscelencja miał także okazję odwiedzić wystawę rękodzieła ludowego pt. „Wielkanoc w Opoczyńskim”.
Film „Nędzarz i madame” ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta. Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.