Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail
W 2019 roku Drzewica świętuje wyjątkowy jubileusz. 5 maja, 590 lat temu (1429 r.) w Nieszawie, Król Władysław Jagiełło podpisał akt nadania praw miejskich Drzewicy. Urząd Miejski w Drzewicy przy współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim, Kasztelanią Inowłodzką oraz Regionalnym Centrum Kultury, przygotował dla Państwa cykl uroczystości o charakterze oficjalnym, kulturalnym i edukacyjnym.
Obchody rocznicowe rozpoczną się 4 maja. Wtedy to wokół Drzewickiego zamku dobędzie się „Piknik Rycerski na Podzamczu”. Na terenie wokół ruin stanie prawdziwe średniowieczne miasteczko z historycznymi kramami i stanowiskami. Na mieszkańców będą czekać m.in.:
Stoisko z podpłomykami, gdzie na bieżąco demonstrowane będzie wyrabianie ciasta, formowanie i pieczenie podpłomyków. Zwiedzający mogą sami zagnieść ciasto i upiec podpłomyk.
Kram tkacki – gdzie poza warsztatem tkackim usłyszeć można będzie także o średniowiecznych tkaninach czy chociażby barwieniu wełny. Ponadto dla dzieci specjalne warsztaty w trakcie których samodzielnie będzie można utkać sznurek lub krajkę.
Kram kowalski – kuźnia – średniowieczne techniki wykuwania przedmiotów z żelaza. Kowal demonstrował będzie kucie prostych przedmiotów. Nie zabraknie również rozmowy o rzemiośle.
Kuglarze – to stoisko przygotowane specjalnie do zabawy dla dzieci. Będzie można m.in. spróbować swoich sił w szermierce na piankowe mieczyki, ułożyć gigantyczne puzzle czy duże warcaby oraz wydmuchać ogromne bański mydlane.
Zbrojownia – miejsce, gdzie demonstrowane będzie średniowieczne uzbrojenie. Poszczególne elementy zbroi można będzie przymierzać i oglądać.
Tor łuczniczy – pod okiem łucznika uczestnicy strzelają z łuku do tarczy. Odpowiednio przeszkolone osoby opowiedzą o łucznictwie oraz zademonstrują jak trzymać łuk i strzały oraz poprawnie strzelać.
Garncarstwo – kram z wyrobami garncarskimi, które są rekonstrukcją naczyń średniowiecznych. Dodatkowo koło garncarskie. Osoba prowadząca ten kram demonstruje jak toczy się małe formy na kole garncarskim. Uczestnicy mają możliwość sami wykonać kubeczek czy inny przedmiot, który dostają na własność.
Gra w kuba – inaczej szachy wikingów, gra sprawnościowa dla dzieci i dorosłych, prowadzona przez animatora. W grze mogą uczestniczyć naraz 2 lub 4 osoby.
Namiot kasztelański – namiot wyposażony w sprzęt średniowieczny: stół, krzesła, naczynia. Przy namiocie urzęduje Pan kasztelan, który rozmawia z uczestnikami imprezy, opowiada o życiu średniowiecznym oraz wypisuje (kaligrafuje) i wydaje glejty młodym uczestnikom gry terenowej.
Inne atrakcje:
Walki zbrojnych – 4 rycerzy w zbrojach średniowiecznych. Walki odbywać się będą raz na godzinę. Walki w różnych wariantach, jeden na jeden, dwa na dwa. Walki są relacjonowane przez Herolda.
Warsztaty tańca średniowiecznego – dwa razy w czasie wydarzenia prowadzone będą pokazy tańca średniowiecznego. Instruktor (dworzanin) przy dźwiękach średniowiecznej muzyki będzie demonstrował wybrany taniec i zapraszał do wspólnego tańca uczestników.
Gra terenowa – gra polega na zdobywaniu na kramach konkretnych sprawności np. ulepienie podpłomyka, przymierzenie kolczugi, utkanie sznurka. Za każdą sprawność uczestnik dostaje stempelek na rękę. Z kompletem stempli idzie w wyznaczone miejsce i otrzymuje Glejt Pana Kasztelana.
Dopełnieniem dnia pełnego średniowiecznych wrażeń będzie specjalny pokaz ognia i tańca z ogniem po zmroku.
Część oficjalna obchodów rocznicowych odbędzie się w niedzielę 5 maja – wtedy to zaplanowano uroczystą Sesję Rady Miejskiej w Drzewicy. Wcześniej jednak o godz. 12:00, w kościele parafialnym w Drzewicy, odbędzie się Msza Św. w intencji mieszkańców. Następnie zgromadzeni uroczystym korowodem przemaszerują do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. O godz. 14:00 w Sali widowiskowej RCK rozpocznie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Drzewicy z uchwałą w sprawie uczczenia 590. Rocznicy Nadania Praw Miejskich Drzewicy. Wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję posłuchać wykładu historycznego dotyczącego dziejów miasta, przygotowanego przez Drzewiczanina dr Macieja Hubkę z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Na przybyłych czekać będzie także inscenizacja nadania praw miejskich w wykonaniu grup teatralnych RCK. W części wystawowej zobaczyć będzie można multimedialną wystawę związaną z historią Drzewicy.
Poniżej prezentujemy oficjalny plakat uroczystości.