Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Poniedziałek, 18 października 2021
Imieniny: Hanny, Klementyny i Łukasza
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Raport z drogi wojewódzkiej nr 728

27.05.2020
Pełną parą idą prace związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 728 od Drzewicy do Brzustowca. Obecnie roboty odbywają się na czterech odcinkach, a ruchem kieruje sygnalizacja świetlna.

Inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi ma na celu dostosowanie drogi do parametrów klasy technicznej G (głównej) oraz poprawę komfortu i bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Obejmuje odcinek o długości prawie 2,8 km - od mostu na Drzewiczce przez ulicę Kolejową i Augustów aż do miejsca, gdzie rozpoczyna się chodnik w Brzustowcu. To ostatni niewyremontowany fragment drogi wojewódzkiej nr 728 na terenie Gminy Drzewica i Województwa Łódzkiego.

Od rozpoczęcia inwestycji, czyli od listopada 2019 roku, roboty przebiegają bardzo sprawnie. Przez ponad pół roku drogowcy zrealizowali szeroki zakres prac.

Na znacznej długości drogi wykonano nową podbudowę jezdni oraz warstwy wiążące, na których w późniejszym terminie zostanie ułożona 4-centymetrowa docelowa warstwa ścieralna. W innych miejscach, np. na ulicy Mostowej, rozpoczęto prace konstrukcyjne. 

Na ulicy Kolejowej powstał już środkowy pas najazdowy z kostki brukowej (szerokość 3 metry), przeznaczony do lewoskrętu.  Przebudowane zostało skrzyżowanie ulicy Kolejowej z ulicą Zdrojową, natomiast na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej z ulicą Sportową trwają zaawansowane prace.

Podobnie jest z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Mostowej, W. Sikorskiego i Cmentarnej. Rondo o zewnętrznej średnicy 33 m przy szerokości jezdni 7,5 m (z pierścieniem) posiada już asfaltową warstwę wiążącą na 2/3 powierzchni. 

Dobiega końca przebudowa przepustów pod drogą przy ciekach wodnych w Drzewicy i Brzustowcu.  Niemal w całości zrealizowana jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej (szer. od 2 do 2,5 m) po lewej stronie drogi (patrząc od mostu). Wykonawca dokonał także planowanych wycinek.

Dodajmy, że roboty drogowe prowadzone są obecnie na czterech odcinkach: od mostu na Drzewiczce do ronda, od ciągu budynków handlowo-usługowych do stadionu MGKS Drzewica, od stadionu do przejazdu kolejowego oraz w Brzustowcu. Ruchem kieruje sygnalizacja świetlna, dlatego kierowców bardzo prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i respektowanie nowej organizacji ruchu.

Planowany termin zakończenia inwestycji upływa 15 listopada 2020 r. Koszty zadania sięgają kwoty 22.288.665,17 zł, natomiast rolę głównego wykonawcy pełni spółka TRAKT SA z Górek Szczukowskich (Gmina Piekoszów koło Kielc).

Po zrealizowaniu zadania już cała droga wojewódzka nr 728 na terenie Gminy Drzewica od Domaszna do Brzustowca będzie zmodernizowana.