Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 1 grudnia 2020
Imieniny: Blanki, Edmunda i Eligiusza
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Raport z drogi wojewódzkiej nr 728

15.01.2020
Burmistrz Drzewicy informuje, że od początku listopada 2019 roku trwają prace związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 728 na odcinku Drzewica - Brzustowiec.

Roboty obejmują odcinek o długości prawie 2,8 km - od mostu na Drzewiczce przez ulicę Kolejową i Augustów aż do miejsca, gdzie rozpoczyna się chodnik w Brzustowcu. To ostatni niewyremontowany fragment drogi wojewódzkiej nr 728 na terenie Gminy Drzewica i Województwa Łódzkiego.

Inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi ma na celu dostosowanie drogi do parametrów klasy technicznej G (głównej) oraz poprawę komfortu i bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Projekt techniczny przewiduje m.in.:

 •  wykonanie nowej konstrukcji drogi
 •  poszerzenie jezdni do 7 m (dwa pasy ruchu po 3,5 m) oraz do 10 m na kilometrowym odcinku ul. Kolejowej, gdzie przewidziano trzeci pas rozdzielający
 •  budowę poboczy (szer. 1,5 i 2 m) oraz obustronnych chodników (szer. od 1,5 do 2,5 m)
 •  budowę ścieżki rowerowej (szer. od 2 do 2,5 m) o długości 2,150 km (po lewej stronie drogi)
 •  przebudowę skrzyżowań, w tym budowę małego ronda na skrzyżowaniu ulic Mostowej, W. Sikorskiego i Cmentarnej (średnica zewnętrzna 33 m, szer. jezdni z pierścieniem 7,5 m)
 •  budowę zatok autobusowych, zatok postojowych dla samochodów osobowych, zjazdów indywidualnych i publicznych
 •  budowę odwodnienia (kanalizacji deszczowej, rowów otwartych i krytych)
 •  przebudowę przejazdu kolejowego (poszerzenie i wykonanie nowych zapór)
 •  montaż oświetlenia LED-owego
 •  usunięcie kolizji z infrastrukturą teletechniczną, elektroenergetyczną, wodociągową i kanalizacji sanitarnej
 •  dokonanie wycinki i nowych nasadzeń
 •  wykonanie docelowej organizacji ruchu wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Koszty zadania sięgają kwoty 22.288.665,17 zł, natomiast rolę głównego wykonawcy pełni spółka TRAKT SA z Górek Szczukowskich (Gmina Piekoszów koło Kielc). W okresie ponad dwóch miesięcy – korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych – drogowcy zrealizowali znaczy zakres prac.  

Niemal na całym odcinku od Brzustowca do Augustowa włącznie – po wcześniejszym wykonaniu m.in. odwodnienia oraz infrastruktury teletechnicznej i elektroenergetycznej – wybudowali nową, poszerzoną jezdnię (bez warstwy ścieralnej), fragmenty chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej oraz część zjazdów na posesję. Obecnie pracują również na ulicy Kolejowej w Drzewicy, gdzie budują kanalizację deszczową, układają nową sieć telekomunikacyjną i energetyczną, a także wykonują roboty konstrukcyjne i poszerzanie jezdni.

O postępach prac będziemy informowali na bieżąco. Tymczasem przypominamy, że przebudowa ma się zakończyć do połowy listopada bieżącego roku. Po zrealizowaniu inwestycji już cała droga wojewódzka nr 728 na terenie Gminy Drzewica od Domaszna do Brzustowca będzie zmodernizowana.