Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 3 sierpnia 2021
Imieniny: Augustyna, Kamelii i Lidii
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Przedstawiciele drzewickiego samorządu na obchodach 81. rocznicy śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”.

04.05.2021

W piątek, 30 kwietnia 2021 roku minęło dokładnie 81 lat od śmieci mjra Henryka Dobrzańskiego, czyli legendarnego „Hubala”, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

30 kwietnia 1940 r. oddział majora został zaskoczony w czasie leśnego biwaku (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin. W walce oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku. Kula z serii z karabinu maszynowego trafiła majora prosto w serce. Niemcy zmasakrowali ciało „Hubala” i wystawili je na widok publiczny, a następnie wywieźli i spalili lub pochowali w nieznanym miejscu. Do tej pory nie odnaleziono grobu ze szczątkami mjr. Dobrzańskiego. Wskazywane jest kilka lokalizacji, ale cały czas trwa ich sprawdzanie.

W piątek, 30 kwietnia, przy szańcu w Anielinie odbyły się skromne obchody rocznicy. Delegacje parlamentarzystów, władz powiatu opoczyńskiego, gminnych samorządów, wojska oraz Lasów Państwowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W uroczystościach brali udział także przedstawiciele samorządu Gminy Drzewica – Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej  w Drzewicy Dorota Wiktorowicz.