Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Prawie 400 tys. zł na renowację drzewickiego kościoła

17.07.2023

Miło nam poinformować, że Gmina Drzewica znalazła się w gronie beneficjentów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na realizację prac renowacyjnych w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy pozyskała dwie dotacje na łączną kwotę 392.000 zł.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawianiu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków. Jest kierowany bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Program zakłada przyznawanie dofinansowania na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego bądź też na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

W ramach pierwszego naboru RFOD – prowadzonego za pośrednictwem aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK – wnioskodawcy starali się o wsparcie w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł oraz do 3,5 mln zł. Dofinansowanie mogło wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji.

Program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem w całym kraju. Wpłynęło ponad 20 tys. wniosków na sumę ponad 11 mld zł. Ostatecznie wsparcie otrzymało 4.808 projektów na łączną kwotę 2,5 mld zł.

Z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, w gronie zwycięskich projektów znalazły się dwa złożone przez Gminę Drzewica we współpracy z Parafią pw. św. Łukasza w Drzewicy:

* „Naprawa pokrycia dachowego nad częścią kościoła parafialnego w Drzewicy” – wartość dofinansowania 294.000 zł;

* „Renowacja drzwi wejściowych do kościoła parafialnego w Drzewicy – wartość dofinansowania 98.000 zł.

Pierwsza inwestycja zakłada wymianę fragmentu pokrycia dachowego nad kaplicą św. Franciszka wraz z wymianą orynnowania (rynien i rur spustowych). W razie potrzeby wymieniona zostanie również drewniana więźba dachowa.

Zakres rzeczowy przewiduje demontaż istniejącego porycia i orynnowania, wykonanie nowych podkonstrukcji okapu, montaż membrany separacyjnej, montaż pasów: narynnowego i podrynnowego, montaż deskowania, montaż pokrycia dachowego oraz orynnowania z blachy miedzianej.

Powierzchnia dachu, która zostanie objęta wymianą, wynosi około 55 m2, natomiast nowe rynny będą mieć łączną długość 129 mb (dachowe) i 119 mb (spustowe).

Jeśli chodzi o drugi projekt, plany zakładają renowację metalowych drzwi wejściowych do kościoła – zarówno głównych, dwuskrzydłowych, jak i trzech drzwi jednoskrzydłowych do naw bocznych. W przypadku konieczności demontażu drzwi dla potrzeb renowacji, konieczne będzie wykonanie i montaż drzwi tymczasowych na czas prac naprawczych.

Realizacja projektów przewidziana jest na lata 2023-2024.