Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 16 maja 2021
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja i Małgorzaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 roku.

26.08.2020Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju.

Prace przygotowawcze na terenie kraju trwają już od dłuższego czasu.  W prace również włączyły się  samorządy, w związku z tym, na terenie Gminy Drzewica zostało utworzone Gminne Biuro Spisowe, którego najważniejszym zadaniem jest przeprowadzenie naboru kandydatów na rachmistrzów oraz popularyzacja spisu w naszej gminie. Dnia 21 sierpnia 2020 kandydaci na rachmistrzów uczestniczyli w szkoleniu, po którym to przystąpili do egzaminu. Kandydaci na rachmistrzów, którzy zdali egzamin  z najlepszymi wynikami w gminie, otrzymają status rachmistrza i w październiku rozpoczną pracę w terenie. Do pracy  na terenie gminy Drzewica przystąpi 4 rachmistrzów.

Przypominamy o zachowaniu listu od Prezesa GUS. 

Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma jeszcze przed rozpoczęciem Powszechnego Spisu Rolnego list podpisany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wysyłka listów zakończy się 31 sierpnia 2020 roku Oprócz informacji skierowanej do odbiorcy o ciążącym na nim obowiązku spisania się, list zawiera ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach poprzez:

-samospis na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl) i spisu rolnego (spisrolny.gov.pl)

-odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym przez rachmistrza telefonicznego,

-odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzonym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

Jeśli rolnik nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), od 1 października może spodziewać się wizyty rachmistrza terenowego. W takim przypadku rolnicy nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć spisu na inny termin. Obowiązek udzielania dokładnych odpowiedzi wynika z ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym art.7 ust.2.

Rachmistrz będzie miał przy sobie specjalny identyfikator wydany przez Urząd Statystyczny.  W razie wątpliwości można zweryfikować tożsamość rachmistrza dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99.

Od 17 sierpnia uruchomiona została infolinia Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Pod numerem wewnętrznym (nr 1) został uruchomiony kanał poświęcony informacjom o Powszechnym Spisie Rolnym. We wrześniu zaś infolinia umożliwi również przeprowadzenie spisu przez telefon. Użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy z ważnych powodów nie skorzystają z obowiązkowego samospisu internetowego będą mogli spisać się podczas rozmowy z rachmistrzem telefonicznym a po 1 października rachmistrzem terenowym.

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/