Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Ponad 3 mln zł dla Drzewicy na budownictwo socjalne

15.03.2023
W środę, 15 marca 2023 roku gościł w Drzewicy Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Jego wizyta była związana z przyznaniem Gminie Drzewica bezzwrotnej dotacji z Rządowego Programu Wsparcia Budowy Mieszkań Społecznych i Komunalnych. Na budowę nowych lokali socjalnych drzewicki samorząd pozyskał ponad 3 mln zł.

Drzewica jest jedną z pierwszych gmin w Polsce, które zostały objęte dofinansowaniem z Rządowego Programu Wsparcia Budowy Mieszkań Społecznych i Komunalnych. Ma on na celu zwiększenie liczby lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Źródłem finansowania programu są środki pochodzące z Funduszu Dopłat, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. Bezzwrotnych grantów na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu, w tym lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gmin, udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miło nam poinformować, że na realizację zadania pn. „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego socjalnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” Gmina Drzewica pozyskała ponad 3 mln zł. Wartość bezzwrotnego dofinansowania z Funduszu Dopłat wynosi 3.069.850,27 zł, tj. 80% szacowanych kosztów inwestycji (3.837.312,84 zł).

I właśnie przyznanego wparcia dotyczyła konferencja prasowa, jaka odbyła się dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Drzewicy. W konferencji uczestniczyli Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, którym towarzyszyli Poseł na Sejm RP Robert Telus i Senator RP Rafał Ambrozik.

Podczas spotkania Minister Buda wręczył Burmistrzowi Reszelewskiemu symboliczną promesę potwierdzającą przyznanie Gminie Drzewica dofinansowania. Poinformował także o założeniach Rządowego Programu Wsparcia Budowy Mieszkań Społecznych i Komunalnych. Jak zaznaczył, w bieżącym roku na budowę mieszkań społecznych i komunalnych Rząd RP przeznaczył 1,65 mld zł.

Burmistrz Drzewicy serdecznie podziękował za wsparcie oraz przybliżył gminne plany budowy nowego wielorodzinnego budynku socjalnego, który zastąpi tzw. ceglankę na Skale w Drzewicy.

Nowy obiekt – zaprojektowany w standardzie dla budynków socjalnych i wyposażony we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną, w tym zbiornik na gaz płynny - będzie budynkiem dwupoziomowym o powierzchni zabudowy 337,02 m2, kubaturze 1.413 m3 i powierzchni użytkowej 554,16 m2. Pomieści 16 lokali mieszkalnych – połowę na parterze i połowę na piętrze. Osiem lokali większych o pow. 40,51 m2 będzie składać się z pokoju, łazienki,  pokoju z aneksem kuchennym i wiatrołapu, natomiast 8 lokali mniejszych o pow.  28,76 m2 z pokoju z aneksem kuchennym i łazienką oraz z wiatrołapu.

Budowa wraz z zagospodarowaniem terenu ma zostać zrealizowana do czerwca 2025 roku.