Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 30 marca 2023
Imieniny: Amelii, Dobromira i Leonarda
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Pogrzeb Pierwszej Damy RP na Uchodźstwie – małżonki Honorowego Obywatela Gminy Drzewica

27.04.2022
W sobotę, 24 kwietnia 2022 roku w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbył się pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Honorowego Obywatela Gminy Drzewica Ryszarda Kaczorowskiego. Parę Prezydencką gościliśmy w Drzewicy w 2005 roku.

Karolina Kaczorowska, z domu Mariampolska, urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). W czasie okupacji sowieckiej ziem polskich z lat 1939–1941 została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Jej ojciec przebywał w łagrze, po amnestii wstąpił do Wojska Polskiego. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Iranu podzieliła los „dzieci tułaczych” – przebywała w osadzie Koja w Ugandzie, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40.

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji, osobą zasłużoną dla harcerstwa polskiego na emigracji, zaangażowaną w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii.

 19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi. Powróciła ona do kraju po raz pierwszy od 50 lat.

7 marca 2005 roku wraz z mężem gościła w Drzewicy. Tego dnia Rada Gminy i Miasta w Drzewicy nadała Prezydentowi RP na Uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Drzewica. Para Prezydencka uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Łukasza, została podjęta w Urzędzie Gminy i Miasta oraz obejrzała zakład „Gerlacha”. Prezydent Kaczorowski odsłonił również pamiątkową tablicę przy pomniki na placu Wolności.

10 kwietnia 2010 Karolina Kaczorowska razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął w katastrofie smoleńskiej.

Po śmierci Prezydenta Kaczorowskiego nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była kustoszką pamięci o zmarłym mężu. W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2016 r. reprezentowała środowiska emigracyjne w Radzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronowała przez wiele lat przedsięwzięciom upamiętniającym polski czyn zbrojny i kultywującym tradycję niepodległościową. W latach 2010-2021 była Honorowym Patronem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Zmarła 21 sierpnia 2021 roku. Uroczystości żałobne odbyły się w październiku 2021 roku w Londynie i Białymstoku, natomiast oficjalny pogrzeb o charakterze państwowym miał miejsce w minioną sobotę, 23 kwietnia 2022 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  Karolina Kaczorowska spoczęła obok męża w Panteonie Wielkich Polaków. Uroczystościom pogrzebowym z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz, natomiast homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Pierwszą Damę RP na Uchodźstwie – małżonkę Honorowego Obywatela Gminy Drzewica – pożegnali również drzewiczanie. W imieniu mieszkańców oraz samorządu Gminy Drzewica w uroczystościach pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej uczestniczył Zastępca Burmistrza Drzewicy Dominik Niemirski.

- Drzewica żegna Pierwszą Damę na Uchodźstwie – osobę, której życie przepojone było miłością do niepodległej Polski, do drugiego człowieka, której życiorys odzwierciedla historyczne doświadczenia Polaków XX i XXI wieku – zaznacza Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. - Jesteśmy dumni, że przed siedemnastu laty mieliśmy zaszczyt gościć w Drzewicy Parę Prezydencką. To było wielkie wydarzenie w dziejach naszego miasta. Żegnając śp. Karolinę Kaczorowską jeszcze raz dziękujemy Jej i Jej mężowi za wieloletnią służbę dla wolnej i niepodległej Polski.  

Zachęcamy Państwa do obejrzenia zdjęć z wizyty Pary Prezydenckiej w Drzewicy (7 marca 2005 roku).