Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 16 czerwca 2024
Imieniny: Aliny, Anety i Benona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Podwójne święto Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy

21.10.2022
W czwartek, 20 października 2022 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy uroczyście świętował 5-lecie swojej działalności. Gala została połączona z inauguracją roku akademickiego 2022/2023.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy zrzesza mieszkańców w wieku 50+, bazując na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych - intelektualnej, społecznej i fizycznej. Stanowi znakomitą formę pogłębiania wiedzy, aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji i wypoczynku.

Powstał z inicjatywy Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego oraz grupy drzewickich społeczników, którzy w 2016 roku utworzyli komitet założycielski UTW w Drzewicy – stowarzyszenia dającego osobom w wieku emerytalnym szanse samorealizacji oraz rozwoju w różnych dziedzinach życia.

Po spełnieniu wszelkich wymogów formalnych Uniwersytet rozpoczął działalność w pierwszych miesiącach 2017 roku i od tego czasu prężnie się rozwija. Obecnie zrzesza około 90 członków, na których czeka bardzo atrakcyjna oferta zajęć - od edukacyjnych przez rekreacyjno-sportowe po kulturalne i rozrywkowe.

O wszystkich aspektach działalności stowarzyszenia była mowa podczas gali zorganizowanej w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Uroczyste spotkanie zgromadziło studentów 50+ oraz liczną grupę gości, w tym gminnych i powiatowych samorządowców, przedstawicieli zaprzyjaźnionych uniwersytetów oraz lokalnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Władze Gminy Drzewica reprezentowali Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Sekretarz Miasta Andrzej Krzyżanowski. W delegacji Powiatu Opoczyńskiego byli m.in. Starosta Opoczyński Marcin Baranowski oraz radna Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Witkowska (reprezentująca również Posła na Sejm RP Roberta Telusa).

Pierwsza, jubileuszowa część spotkania stała pod znakiem podsumowania 5-letniego dorobku stowarzyszenia. Szczegółowe sprawozdanie w formie prezentacji multimedialnej złożyła Prezes Zarządu UTW Irena Kwiecień, która omówiła działania zrealizowane przez społeczników w każdym roku akademickim (od roku 2017/2018 do roku 2021/2022). 

Dokonania UTW zrobiły na zebranych wielkie wrażenie, co znalazło odzwierciedlenie podczas okolicznościowych przemówień. W kierunku Zarządu oraz studentów 50+ padło wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń. Burmistrz Janusz Reszelewski podkreślił, że podejmowane przez stowarzyszenie inicjatywy w znakomity sposób realizują ideę uczenia się przez całe życie, stanowiąc jednocześnie wzorowy przykład integracji społecznej. Wpływają na poprawę jakości życia osób starszych, a co za tym idzie na rozwój lokalnego społeczeństwa naszej Małej Ojczyzny.

Drugą odsłonę gali stanowiła inauguracja roku akademickiego 2022/2023 UTW w Drzewicy. Zgodnie z tradycją została zapoczątkowana hymnem studentów "Gaudeamus igitur".

Jednym z głównych punktów programu był wykład inauguracyjny pt. „Wielka historia Małej Ojczyzny. Czyli dlaczego warto interesować się dziedzictwem regionu”, wygłoszony przez drzewiczanina, dra Macieja Hubkę z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po bardzo ciekawym wystąpieniu przyszedł czas na ceremonię wręczenia legitymacji studenckich nowo wstępującym członkom Uniwersytetu. Kolejną grupę studentów 50+ oficjalnie powitali samorządowcy wraz z członkiniami Zarządu UTW.  

Oczywiście nie zabrakło części artystycznej, która tym razem miała charakter wybitnie sportowy. Publiczność oklaskiwała znakomity pokaz taneczno-muzyczny z wykorzystaniem piłek do koszykówki. Układ w wykonaniu absolwentek Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy przygotowała Maria Smolarska. Na scenie wystąpili także sportowcy UTW, którzy osiągają ogólnopolskie sukcesy w speed-ballu. Widzom zaprezentowali pokazowe gry w konkurencjach super solo i singla, opatrzone komentarzem Stefana Kowala. Z kolei Maria Pabijanek zanotowała poetycki debiut sceniczny. Całość zakończyła się minikoncertem gorąco przyjętego zespołu folklorystycznego KGW Poświętne.

 Mniej oficjalna część spotkania miała miejsce w sali stowarzyszeń, gdzie na wszystkich czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Trzebinie. Ostatnim punktem bardzo udanej uroczystości była wspólna zabawa z grupą muzyczną „Marex”.

***

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy mieści się w Regionalnym Centrum Kultury (ul. Stawowa 27A). Zarząd UTW pełni dyżury w każdy czwartek w godz. 10:00-12:00 w pokoju nr 30 (parter). Do wstępowania w poczet członków stowarzyszenia zaprasza wszystkich zainteresowanych!


 

Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.