Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 10 sierpnia 2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Połączenia kolejowe z Drzewicy do Łodzi dopiero w grudniu

29.04.2020
Uruchomienie kolejowych przewozów pasażerskich na linii komunikacyjnej Łódź — Tomaszów Mazowiecki — Drzewica nastąpi sześć miesięcy później niż planowano. Zostanie odsunięte w czasie do grudnia bieżącego roku, tj. do wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2020/2021. Powodem opóźnienia jest sytuacja ekonomiczna spółek kolejowych, wynikająca z epidemii koronawirusa.  

Jak Państwa informowaliśmy, połączenia kolejowe na trasie Łódź – Drzewica przez Tomaszów Mazowiecki miały zostać przywrócone 14 czerwca 2020 roku. Łódzka Kolei Aglomeracyjna planowała uruchomić na tej linii pięć par pociągów dziennie.

Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 czerwcowy termin przywrócenia połączeń nie jest możliwy. Pociągi do Łodzi mają zostać uruchomione sześć miesięcy później - w grudniu bieżącego roku. Informuje o tym Depatrament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wyjaśniając również przyczyny tej decyzji.

Zachęcamy do zapoznania się z pismem nadesłanym do Urzędu Miejskiego w Drzewicy przez Dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWŁ Grzegorza Jastrzębowskiego:

(…) z uwagi na wprowadzony stanu epidemii w kraju i związane z tym ograniczenia w funkcjonowaniu Państwa — wprowadzone ograniczenia w zakresie przemieszczania się, zamknięcie szkół, instytucji publicznych i wielu firm, obserwujemy na obszarze Województwa Łódzkiego drastyczne spadki potoków podróżnych, powodujące obniżenie przychodów ze sprzedaży biletów. Nadto ponoszone są dodatkowe koszty z powodu stanu epidemii związane z dezynfekcją taboru oraz zakupem środków indywidulanych dla pasažerów i pracowników.

Trudna sytuacja ekonomiczna Spółek, tj. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i POL REGIO, z którymi Województwo Łódzkie ma zawarte umowy o świadczenie usług publicznych, wymusza wprowadzanie ograniczeń w ofercie przewozowej oraz działań mających na celu obniżenie kosztów związanych ze świadczeniem usług, celem ograniczenia ryzyka wystąpienia znacznych strat w Spółkach.

Jednocześnie w obecnym warunkach niemożliwe jest przeprowadzenie skutecznej kampanii promocyjnej, która w naszej ocenie, po latach przerwy w funkcjonowaniu tych połączeń, jest kluczowa dla powodzenia reaktywacji kolejowych przewozów pasażerskich.

W związku z powyższym oraz mając na względzie priorytetowe zaangażowanie środków budżetu Województwa Łódzkiego do działań związanych z przeciwdziałaniem występowania i rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2, informuję, że uruchomienie kolejowych przewozów pasażerskich na linii komunikacyjnej Łódź — Tomaszów Mazowiecki — Drzewica zostaje odsunięte w czasie do grudnia 2020 r., tj. do wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2020/2021 (…).

Chcemy dodać, że w związku z pierwotnie planowanym terminem uruchomienia pociągów, wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną i Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego rozpoczęliśmy przygotowania do kampanii promującej nowe połączenia. Z powodu epidemii koronawirusa akcja informacyjno-promocyjna zostanie opóźniona o kilka miesięcy. Mamy jednak nadzieję, że ruszy we wrześniu 2020 roku.