Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Piechurzy na urokliwym szlaku

10.06.2024
Wysoka frekwencja, nowa trasa z doliną Drzewiczki i leśnym wąwozem, piękna pogoda, wysokie tempo i liczne atrakcje na mecie – tak można podsumować przebieg XV Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…”, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Nad Drzewiczką" oraz Urząd Miejski w Drzewicy. Eskapada odbyła się w sobotę, 8 czerwca 2024 roku.

Piętnasta edycja Rajdu Pieszego „Z kijkami albo bez…” została zorganizowana w ramach zadania publicznego pn. „Drzewica – poczuj pasję do turystyki” finansowanego ze środków Gminy Drzewica na 2024 rok. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, gromadząc 61 miłośników turystyki pieszej nie tylko z Gminy Drzewica. Miejscowym piechurom towarzyszyli goście z Sosnowca, Mszczonowa, Stąporkowa, gmin Gowarczów i Końskie. Jak zawsze wśród uczestników byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po dorosłych.

Otwarcie rajdu nastąpiło o godz. 9:30 przy starym młynie na ulicy Słowackiego w Drzewicy, gdzie zebranych powitali i odprawę poprowadzili Prezes i Wiceprezes LGD "Nad Drzewiczką" - Waldemar Pęczkowski i Andrzej Krzyżanowski.

Po otrzymaniu mapek, wody i garści informacji organizacyjnych turyści wyruszyli na trasę. Przewodnikiem był prezes LGD, funkcję tzw. czerwonej latarni - zamykającej kolumnę – pełniła Maria Smolarska, natomiast nad bezpieczeństwem turystów czuwał wiceprezes LGD.

Pogoda do aktywności fizycznej okazała się znakomita. Było ciepło, ale nie gorąco. Opadów brak. Nic, tylko wędrować w pięknych okolicznościach przyrody. 

A te były naprawdę piękne. Nowa trasa, przebiegająca terenami kilku miejscowości, eksponowała wyjątkowe walory krajobrazowe Gminy Drzewica.

Po starcie piechurzy obrali kurs na wschód i za oczyszczalnią ścieków weszli do  lasu, którym dotarli nad Drzewiczkę. Trzeba przyznać, że na terenach Zakościela dolina naszej rzeki jest szczególnie urokliwa, dlatego widoki były niezapomniane.

Po opuszczeniu doliny grupa ruszyła na północ i lasem dotarła do kolejnego wyjątkowego miejsca – leśnego wąwozu, który z każdym metrem stawał się coraz bardziej „dziki” i porośnięty roślinnością. Strome i piaszczyste wyjście z jaru dało w kość niejednemu piechurowi.   

Następny leśny odcinek prowadził do parkingu przy drodze wojewódzkiej 728 w „Parchowcu”, a następnie do Żardek-Kolonii, gdzie nawierzchnia naturalna zamieniła się w bitumiczną. Drogą asfaltową, a później gruntową turyści dotarli do Żdżar. Tu nowym chodnikiem poszli na północ, by zaraz skręcić w lewo – znowu do lasu.

Ostatni etap rajdu – w kierunku mety usytuowanej w Domku Myśliwskim – prowadził pagórkowatym terenem leśnym. Do obiektu należącego do Koła Łowieckiego „Gerlach” w Drzewicy grupa dotarła grubo przed zakładanym czasem. Okazało się, że pokonała 10,85 km w ciągu 2 godzin, 52 minut i 33 sekund. Jest to czas brutto, a więc obejmujący również postoje. Tempo było więc bardzo dobre.

Na mecie na piechurów czekały kolejne atrakcje – kiełbaski z grilla oraz wywołujące wielkie emocje konkurencje sprawnościowe. W rzucie szyszką do celu (po dogrywce w formie gry „kamień, papier, nożyce”) zwyciężyła  Nikola Warda, natomiast w rzucie jajkiem w parach bezkonkurencyjna okazała się drużyna Wiktor Bąkiewicz i Miłosz Jakubowski. Konkurs „Wielkiego żarłoka” (jedzenia pączków na czas) zakończył się wygraną faworyta – Krzysztofa Jesionka.

Podczas uroczystego podsumowania rajdu z udziałem organizatorów oraz Dyrektor Zespołu Ekonomiczo-Administracyjnwego Szkół w Drzewicy Agnieszki Kopytowskiej najlepsi zawodnicy z konkurencji sprawnościowych i konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostały sprzęt sportowo-rekreacyjny i gadżety promocyjne Gminy Drzewica rozlosowano wśród wszystkich startujących. Wręczono także tradycyjny puchar dla najmłodszego piechura. Trofeum odebrała 7-letnia Tola Jesionek.

Kończąc spotkanie społecznicy z LGD pogratulowali piechurom znakomitej kondycji oraz podziękowali osobom, które pomogły w organizacji rajdu. Wszystkich obecnych zaprosili na kolejne tegoroczne imprezy sportowo-rekreacyjne organizowane przez LGD.