Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 28 maja 2022
Imieniny: Augustyna, Ingi i Jaromira
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Piętnastolecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy

17.02.2021
Dokładnie piętnaście lat temu, 17 lutego 2006 roku odbyło się oficjalne otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy – placówki wyjątkowej, bo pozwalającej osobom niepełnosprawnym pokonywać własne bariery i czuć się potrzebnymi w społeczeństwie.

Początki Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy sięgają 2005 roku. 13 października 2005 roku ówczesna Rada Gminy i Miasta w Drzewicy jednomyślną decyzją przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i zatwierdzenia jego statutu. Po intensywnych przygotowaniach organizacyjnych placówka rozpoczęła funkcjonowanie już 15 grudnia 2005 roku w budynku Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy (ulica Stawowa), natomiast oficjalnie otwarta została 17 lutego 2006 roku. Wśród przecinających wstęgę byli m.in. Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Drzewicy Maria Teresa Nowakowska, Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski oraz Kierownik WTZ w Drzewicy Andrzej Krzyżanowski. 

WTZ powstał z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, które znajdują się w wieku produkcyjnym ze wskazaniami do terapii zajęciowej. Początkowo terapią obejmował 20 osób z terenu Gminy Drzewica, jednak po trzech latach zwiększył liczbę uczestników do 25. Było to możliwe po zmianie siedziby Warsztatu. W końcu 2009 roku WTZ przeniósł się na parter gminnego budynku przy ulicy Braci Kobylańskich 26. Tu z powodzeniem funkcjonuje do dziś, już pod przewodnictwem Kierownik Sylwii Gąsiorowskiej.

Podopiecznym zapewnia rehabilitację zawodową i społeczną – tak, aby osiągali możliwie najlepszy stopień przystosowania do pracy i życia społecznego. Oferuje zajęcia terapeutyczne prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Terapia odbywa się w kilku pracowniach: muzyczno-literackiej, komputerowej, plastycznej, gospodarstwa domowego, krawieckiej oraz w sali rehabilitacyjnej.

Te działania pozwalają zdobyć wiadomości i umiejętności potrzebne do samodzielnego funkcjonowania, zwiększają zaradność, przygotowują do pracy zarobkowej. Uczestnikom dają także szansę wyjścia z domowej izolacji, poznania nowych ludzi i nawiązania znajomości.

W drzewickim Warsztacie osoby niepełnosprawne pokazują, że potrafią i chcą tworzyć. Wspólna terapia daje im poczucie bycia potrzebnymi, umożliwia realizację własnych pasji i umiejętności, pełnienia różnych ról społecznych i wnoszenia własnego wkładu w życie lokalnej społeczności. Pozwala wyzwolić się ze swojej niepełnosprawności oraz uciec od monotonii czterech ścian.

Z okazji 15. rocznicy otwarcia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy całej „Warsztatowej Rodzinie” składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Kadrze oraz opiekunom uczestników WTZ  dziękujemy za troskę, cierpliwość i zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym. Dzięki Państwa pracy Wasi podopieczni nabywają aktywności społecznej i zaradności osobistej, zaś społeczeństwo właściwych postaw wobec niepełnosprawności. Uczestnikom WTZ życzymy kolejnych sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, zaś wszystkim Państwu satysfakcji z osiąganych celów i dalszego rozwoju Waszego Warsztatu.