Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 7 lipca 2022
Imieniny: Estery, Kiry i Rudolfa
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Pięciolecie Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy

28.01.2020

W niedzielę, 26 stycznia odbyły się obchody piątej rocznicy powstania Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Z tej okazji przed drzewicką publicznością wystąpili artyści Studia Musicalowego "Step" Tomasza Micha z Chorzowskiego Centrum Kultury, którzy wystawili spektakl pt. "Poprawiny".

Uroczystość w sali widowiskowej została zainaugurowana przez Dyrektor RCK Alinę Szymańska, która poinformowała, że 18 stycznia 2020 roku minęło pięć lat od momentu oficjalnego otwarcia placówki mieszczącej się w nowoczesnym budynku przy ul. Stawowej 27.

W imieniu gminnego samorządu głos zabrał Burmistrz Janusz Reszelewski. Składając gratulacje, podziękowania i życzenia podkreślił, że w ciągu tych pięciu lat RCK zaczęło żyć własnym życiem i wyrobiło sobie wysoką markę nie tylko wśród mieszkańców Gminy Drzewica. Centrum spełnia niezwykle ważne funkcje kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To miejsce żyje kulturą adresowaną do wszystkich mieszkańców, od najmłodszych do najstarszych, oferując różnorodne formy zajęć, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Najistotniejszych wydarzeń kulturalnych oraz dokonań placówki dotyczyła prezentacja multimedialna podsumowująca pięciolecie RCK. Pokaz obejmował szerokie spektrum działalności, w tym inicjatywy realizowane przez Ośrodek Dokumentacji Tradycji Regionalnej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Widzowie dowiedzieli się m.in., że do tej pory w zajęciach artystycznych wzięło udział około 4000 uczestników, natomiast do 19 stycznia 2020 roku w cyfrowym kinie RCK odbyło się 656 seansów filmowych, które zgromadziły 67.301 widzów.

Po podsumowaniu przyszedł czas na główny punkt wieczoru. Jak powiedziała Alina Szymańska, otwarcie RCK było niejako weselem, a teraz mamy "Poprawiny". Taki bowiem tytuł nosi spektakl przygotowany przez Studio Musicalowe "Step" Tomasza Micha z Chorzowskiego Centrum Kultury.

Przedstawienie o zabarwieniu komediowym poruszało ważne tematy takie jak: tolerancja, poczucie szczęścia i spełnienia oraz przyzwoitości i uczciwości czy różnice światopoglądowe. Spotkało się z gorącym przyjęciem widzów. Artyści z Chorzowa zostali nagrodzeni wielkimi brawami i wywołani do dwukrotnych bisów. Na zakończenie otrzymali oficjalne podziękowania od Burmistrza Drzewicy i Dyrektor RCK.

Foto: RCK w Drzewicy