Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Piątek, 27 grudnia 2024
Imieniny: Fabioli, Jana i Żanety
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Patriotyczna Drzewica

12.11.2024




Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Drzewicy były wyjątkowo uroczyste. Zostały połączone z oficjalnym odsłonięciem przebudowanego Pomnika Pamięci na Placu Wolności oraz uświetnione asystą honorową żołnierzy Wojska Polskiego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Towarzyszyła im niezwykle podniosła, patriotyczna atmosfera.

Drzewickie uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zgromadziły bardzo liczne grono mieszkańców, a także gości na czele z I Wicewojewodą Łódzkim Markiem Mazurem oraz Członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego Arturem Bagieńskim. Udział kompanii honorowej 7. Dywizjonu Lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim nadał obchodom szczególnej rangi, stanowiąc wyraz powagi i podniosłości oraz szacunku dla symboli narodowych.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy kwadrans po godzinie szesnastej na placu przy remizie OSP Drzewica. Podczas zbiórki zebrani otrzymali biało-czerwone kotyliony wykonane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy.

Prowadzona przez policję i poczty sztandarowe kolumna przeszła spod strażnicy do kościoła pw. św. Łukasza na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Uroczyste nabożeństwo koncelebrowali proboszcz Parafii w Drzewicy ks. kan. Adam Płuciennik oraz wikariusz ks. Michał Kopciński, natomiast oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafialny. Zarówno podczas homilii wygłoszonej przez księdza wikariusza, jak i podziękowań księdza proboszcza nie zabrakło licznych nawiązań do historii Polski oraz patriotycznych postaw kolejnych pokoleń drzewiczan.

Z kościoła świętujący przemaszerowali na miejsce głównej ceremonii rocznicowej – pod przebudowany Pomnik Pamięci w parku na Placu Wolności. Dowódcą uroczystości prowadzonej przez Piotra Bajerowskiego z Urzędu Miejskiego w Drzewicy był naczelnik drzewickiej OSP, druh Ryszard Sobkiewicz. O artystyczne elementy wieczornicy zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy.

Ceremonia z asystą honorową Wojska Polskiego miała niepowtarzalny charakter, przebiegając w klimacie jedności i patriotyzmu. Po „Mazurku Dąbrowskiego”, podniesieniu flagi państwowej na maszt i oficjalnym powitaniu zebranych przez prowadzącego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Gospodarz Gminy nie tylko nawiązał do wydarzeń sprzed 106 lat i przejawów współczesnego patriotyzmu, ale także do zrealizowanej na przełomie 2023 i 2024 roku przebudowy Pomnika Pamięci.

Ufundowany przez społeczeństwo Drzewicy obiekt, poświęcony jest bohaterom walk o wolność i niepodległość, żołnierzom i partyzantom poległym i pomordowanym za Ojczyznę, ofiarom obozów zagłady oraz ofiarom pacyfikacji Drzewicy. W ramach gminnej inwestycji został wyremontowany z zachowaniem gabarytów oraz formy trzech obelisków z płytami i tablicami pamiątkowymi. Zyskał nowy blask, a efektowna estetyka zdecydowanie pokreśliła jego walory i rangę. Co podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz, nowym elementem jest tablica, na której widnieją słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Oficjalnego odsłonięcia Pomnika Pamięci dokonali Wicewojewoda Łódzki Marek Mazur, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Artur Bagieński oraz Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Podświetlony w biało-czerwonych barwach obiekt, zwieńczony rzeźbą orła, został poświęcony przez drzewickiego proboszcza, ks. kan. Adama Płuciennika. Po tej historycznej chwili głos zabrał Wicewojewoda Marek Mazur, oddając hołd Ojcom Niepodległego Państwa Polskiego.

Szczególnie wzniosły charakter miał Apel Pamięci odczytany przez ppor. Aleksandrę Antoszczyk, podkreślony salwami honorowymi kompanii honorowej 7. Dywizjonu Lotniczego. Podniosła atmosfera towarzyszyła także składaniu wieńców, wiązanek i zniczy przy asyście druhów OSP.

Obchody na Placu Wolności spuentowało podziękowanie Burmistrza Drzewicy skierowane do wszystkich uczestników uroczystości oraz wspólne odśpiewanie „Roty”. Oficjalne rozwiązanie wieczornicy nastąpiło na placu obok remizy OSP.

Ostatni akord świętowania miał miejsce w Regionalnym Centrum Kultury, gdzie odbył się koncert patriotyczny pod hasłem "Wolność kocham i rozumiem"”. Na deskach sali widowiskowej wystąpili uczestnicy stałych zajęć RCK: soliści i instrumentaliści, zespół „Jakoś do będzie” oraz Zespoły Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” i „Mali Drzewiczanie”.

Nasi artyści zaprezentowali piękny spektakl muzyczny, pełen emocji i wzruszeń, podniosłej atmosfery i ducha patriotyzmu. Od widzów, którzy z chęcią przystąpili do śpiewania pieśni patriotycznych, otrzymali wielkie brawa.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 zapiszą się złotymi zgłoskami w dziejach Drzewicy. Nastrój wspólnoty i patriotyzmu, wieczorny anturaż parku z odnowionym Pomnikiem Pamięci, udział żołnierzy Wojska Polskiego, strażaków OSP i pocztów sztandarowych oraz liczna obecność mieszkańców i gości – to wszystko wpłynęło na duży sukces uroczystości. Wspólnie daliśmy wspaniały przykład godnego celebrowania świąt narodowych, za co serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom.