Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 13 maja 2021
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny i Serwacego
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Padłych dzików nie znaleziono

10.02.2020
W sobotę, 8 lutego 2020 roku na terenie Gminy Drzewica odbyła się  masowa akcja poszukiwania padłych dzików. Przebiegała z zastosowaniem wszelkich procedur i środków bezpieczeństwa sanitarnego.

Jak już informowaliśmy, poszukiwania zostały zorganizowane w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika znalezionego w Antoniowie (Gmina Gielniów), a więc w bliskim sąsiedztwie Gminy Drzewica. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musiały objąć  obszar w promieniu 5 km od miejsca znalezienia padłego zwierzęcia.

Akcja rozpoczęła się w sobotni poranek (godz. 8.00) na parkingu w lesie „Parchowiec” przy drodze wojewódzkiej nr 728. Tam miała miejsce oficjalna zbiórka połączona z instruktażem dotyczącym zasad bezpieczeństwa i bioasekuracji, a także wydaniem odzieży ochronnej i użyciem środków przeciwkleszczowych.

Po szkoleniu ruszyły poszukiwania w terenie, do których przystąpiły 72 osoby: żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Drzewica, leśnicy z Nadleśnictwa Przysucha, myśliwi z Koła Łowieckiego „Gerlach” w Drzewicy i Koła Łowieckiego „Knieja” w Opocznie. Nadzór nad działaniami sprawowały: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Opocznie, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Opocznie, Komenda Powiatowa Policji w Opocznie oraz Urząd Miejski w Drzewicy, który reprezentowali m.in. Burmistrz Janusz Reszelewski i Sekretarz Miasta Andrzej Krzyżanowski. Z ramienia Wojewody Łódzkiego w akcji uczestniczył Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŁUW w Łodzi Marcin Szmaja.

Pierwszy etap poszukiwań objął obszar od drogi wojewódzkiej nr 728 w kierunku Żdżar, Dąbrówki i z powrotem przez tereny Drzewicy, Zakościela do drogi wojewódzkiej nr 728. W drugim etapie grupa poszukiwawcza przeczesywała lasy i pola od Żardek w stronę granicy z Gminą Rusinów, a następnie w kierunku odwrotnym. Później przeniosła się do Drzewicy, gdzie na placu za dworcem autobusowym wzięła udział w dezynfekcji. Był też czas na  gorącą kawę, herbatę i szybkie posilenie się. Trzecia, ostatnia część poszukiwań miała miejsce po drugiej stronie torów kolejowych - na terenach Brzustowca i Jelni.

Działania zakończyły się przy świetlicy wiejskiej - strażnicy OSP w Jelni. Tam zorganizowano dezynfekcję nie tylko uczestników, ale również  samochodów wykorzystanych w akcji. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni na ciepły posiłek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jelni.

Sobotnia akcja trwała osiem godzin, obejmując teren około 20 km2. Co najważniejsze, w jej trakcie nie znaleziono żadnego padłego dzika.