Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

środa, 10 sierpnia 2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Otwarcie przebudowanego DPS-u w Drzewicy

02.07.2021
W czwartek, 1 lipca 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanego i rozbudowanego budynku Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy. Inwestycja Powiatu Opoczyńskiego znacząco poprawiła warunki socjalno-bytowe mieszkańców DPS-u. Gmina Drzewica była partnerem projektu, realizując zadanie związane z promocją.

Realizowana przez kilka lat inwestycja polegała na budowie nowego budynku mieszkalnego oraz rozbudowie budynku głównego DPS-u, rozbiórce pawilonu mieszkalnego, a także wykonaniu infrastruktury technicznej, zagospodarowaniu terenu i zakupie wyposażenia. Była współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Osiągnęła wartość 14.117.971,75 zł przy dofinansowaniu ze środków EFRR 8.670.051,47 zł, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 1.005.000 zł i ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 900.000 zł.

Po rozbudowie i przebudowie drzewicki DPS spełnia najwyższe standardy jakości oferowanych usług. 77 pensjonariuszom zapewnia komfortowe warunki socjalno-bytowe: 1- i 2-osobowe pokoje z łazienkami, wyżywienie, odzież, utrzymanie czystości, usługi opiekuńcze, ochronę zdrowia, szeroko pojętą rehabilitację, aktywizację sprawności, zaspokajanie potrzeb kulturalnych i religijnych. Wszystkie funkcje skupia w jednym obiekcie, który jest w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Uroczyste otwarcie nowoczesnej siedziby DPS-u stanowiło wielkie święto całej społeczności Domu. Zgromadziło liczną grupę gości na czele z Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleną Maląg. Do Drzewicy przyjechali również: Posłowie Robert Telus i Anna Milczanowska, Senator Rafał Ambrozik, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba. Nie zabrakło duchownych, powiatowych i gminnych samorządowców oraz przedstawicieli wielu instytucji z całego powiatu. Delegacji Gminy Drzewica przewodniczył Burmistrz Janusz Reszelewski. 

Główna ceremonia, poprzedzona mszą świętą w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy, została poprowadzona przez Dyrektor DPS-u w Drzewicy Agnieszkę Brolę. Zebrani obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu gospodarzy i wysłuchali okolicznościowych przemówień, m.in. Minister Marleny Maląg.

Głos zabrał również Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, gratulując zarówno inicjatorom, jak i realizatorom tej jakże potrzebnej inwestycji. - W centrum Drzewicy powstał piękny obiekt, którego mieszkańcy mają zapewnioną godną jesień życia – powiedział Burmistrz. - Za tę dbałość, za tę troskę o osoby starsze i chore serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom placówki, natomiast mieszkańcom życzę, by czuli się tu jak we własnych domach. Jednocześnie zapewniam o kontunuowaniu dobrej współpracy z Domem Pomocy Społecznej. Podobnie jak w okresie pierwszej fali koronawirusa zawsze możecie liczyć na pomoc Gminy Drzewica.

Po przemowach odbyło się poświęcenie DPS-u, przecięcie wstęgi i zwiedzanie administracyjnej części obiektu. Nie zabrakło także okolicznościowego tortu.