Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: jakuba, Krzysztofa i Walentyny
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

O współpracy międzynarodowej i gminnych projektach dla uczniów z Młodzieżową Radą Miejską w Drzewicy

08.02.2023
We wtorek, 7 lutego 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Drzewicy odbyło się spotkanie dotyczące współpracy międzynarodowej Gminy Drzewica oraz ostatnio ogłoszonych gminnych projektów obywatelskich skierowanych do uczniów.  Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski wraz z Zastępcą Dominikiem Niemirskim gościli prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy. 

Jak już Państwa informowaliśmy, drzewicki samorząd w ostatnim czasie ogłosił dwa projekty przeznaczone dla młodych. Inicjatywy pn. „Kreatywna Młodzież” i „Poczuj pasję do historii Drzewicy” to projekty przebiegające w formule konsultacji społecznych, których celem jest wzmocnienie aktywności społecznej młodych ludzi oraz podnoszenie ich kompetencji społecznych, jak również poszerzanie i pielęgnowanie wiedzy o historii Drzewicy oraz honorowych obywatelach miasta.

Burmistrz Janusz Reszelewski przedstawił obecnym na spotkaniu przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drzewicy – przewodniczącemu Tomaszowi Wiktorowiczowi oraz wiceprzewodniczącym Aleksandrze Pawul i Annie Bogatek – główne założenia obu projektów wraz z ich krótką charakterystyką. Młodzi radni wyrazili zadowolenie z faktu, że uczniowie z terenu Gminy Drzewica będą mieli okazję do twórczego i kreatywnego wykazania się oraz podjęcia inicjatyw na rzecz swoich rówieśników.

Wtorkowe spotkanie z młodzieżą dotyczyło również pionierskiego w historii drzewickiego samorządu tematu – nawiązania stosunków partnerskich i współpracy z włoskim miastem Varano de’ Melegari. Burmistrz Drzewicy działając w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewniają doskonałe możliwości promocji, sprzyjają wymianie dobrych praktyk i doświadczeń oraz mają pozytywny wpływ na rozwój lokalny, po konsultacjach z prezydium Rady Miejskiej w Drzewicy, postanowił zaprosić samorząd gminy Varano de’ Melegari do nawiązania formalnych relacji partnerskich z samorządem Gminy Drzewica.

Varano de’ Melegari to gmina w prowincji Parma we włoskim regionie Emilia-Romagna, położona około 110 km na zachód od Bolonii i około 30 km na południowy zachód od Parmy. W mieście znajduje się m.in. średniowieczny zamek Castello Pallanvicino, tor do sportów motorowych, Autodromo Riccardo oraz siedziba producenta samochodów wyścigowych Dallara. W pobliżu miasta znajduje się góra Prinzera o wysokości 724 m.n.p.m, która jest regionalnym parkiem przyrody. Godna uwagi jest także ośmiokątna chrzcielnica z VII wieku położona nad rzeką Ceno.

Młodzieżowi radni pozytywnie ocenili zainicjowanie dialogu i propozycję podjęcia współpracy z włoskim samorządem tym bardziej, że partnerstwo obu miast miałoby opierać się nie tylko na poziomie rozwijania kompetencji oraz wdrażania dobrych praktyk samorządowych, ale także na poziomie wymiany międzynarodowej uczniów.

W nadziei, że propozycja drzewickiego samorządu zostanie odebrana pozytywnie, Burmistrz Janusz Reszelewski wystosował oficjalny list intencyjny o nawiązanie stosunków partnerskich i współpracy pomiędzy miastami Varano de’ Melegari i Drzewica,  do Burmistrza Varano de’ Melegari Giuseppe Restianiego.