Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Sobota, 28 maja 2022
Imieniny: Augustyna, Ingi i Jaromira
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

O sieci gazowej w Drzewicy

21.09.2021
Harmonogram kolejnego etapu budowy sieci gazowej w Drzewicy oraz koszty i warunki podłączenia do gazociągu to główne tematy spotkania z przedstawicielami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które odbyło się 15 września 2021 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy.

„Kompleksowa realizacja sieci gazowej w miejscowości Drzewica” jest zadaniem Polskiej Spółki Gazownictwa, z którą Gmina Drzewica ściśle współpracuje. Długo oczekiwana i strategiczna inwestycja infrastrukturalna rozpoczęła się w 2020 roku.

Pierwszy, ubiegłoroczny etap obejmował budowę gazociągów średniego ciśnienia na ulicy Stawowej (od ulicy Przemysłowej do placu Kościuszki) oraz na ulicy Staszica (od ulicy Stawowej do ulicy Braci Kobylańskich). W bieżącym roku wybudowano natomiast stację regazyfikacyjną, do której dowożony będzie skroplony gaz ziemny LNG.

Terminal SR LNG, SRP (stacja regazyfikacji i stacja redukcyjno-pomiarowa) o pojemności 36 m3 stanął na gminnym terenie w pobliżu skrzyżowania ulic Stawowej i Przemysłowej. Moduł wyposażony w naziemny zbiornik kriogeniczny i zestaw parownic umożliwi zmianę stanu skupienia gazu z ciekłego na lotny.

Dalszy etap prac zakłada budowę kolejnych nitek gazociągu średniego ciśnienia w Drzewicy. Sieć pojawi się m.in.: na odcinku od placu Kościuszki do drogi wojewódzkiej nr 728, na ulicach Stawowej (za osiedlem domów dwurodzinnych), Braci Kobylańskich, Skalnej i Przemysłowej.

Ta część inwestycji ma zostać zrealizowana do końca trzeciego kwartału 2022 roku, o czym poinformowali w Drzewicy przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na czele z Dyrektorem Biura Rozwoju Rynku Gazu Marcinem Rosińskim.

Spotkanie z PGNiG odbyło się w sali widowiskowej RCK. Zostało zorganizowane przez Urząd Miejski w Drzewicy, reprezentowany przez Burmistrza Janusza Reszelewskiego i urzędników. Zgromadziło mieszkańców drzewickich ulic, na których gazociąg już istnieje bądź zostanie wybudowany.

Oprócz harmonogramu kolejnego etapu inwestycji drzewiczanie poznali szczegółowe warunki podłączenia do sieci gazowej. Zostali również poinformowani o kosztach usług przyłączeniowych.

Warto więc wiedzieć, że pierwszym krokiem procedury przyłączenia do sieci gazowej jest złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych. Formularz takiego wniosku można pobrać m.in. w Urzędzie Miejskim w Drzewicy (pokój nr 24, drugie piętro).