Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Nowoczesny budynek dla „Wesołych Smyków” z Drzewicy

15.03.2024
Od 2021 roku funkcjonuje w Drzewicy żłobek „Wesołe Smyki”. Budowa jego nowej siedziby należy do najważniejszych inwestycji Gminy Drzewica zaplanowanych na kolejną kadencję samorządu. Na realizację zadania pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach programu „Maluch+” 2022-2029. Dokumentacja techniczna jest już gotowa. Niebawem ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy.

Nowoczesny i funkcjonalny obiekt dla 38 dzieci powstanie przy budynku Przedszkola Samorządowego w Drzewicy. Jako dobudowana część w kształcie litery „L” będzie przylegał do jego północnej i zachodniej ściany.

Dwukondygnacyjny budynek o pow. użytkowej 592,35 m2, pow. zabudowy 462,01 m2 i kubaturze 3933,94 m3 został zaprojektowany  przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych łączących funkcjonalność z estetyką.

Na parterze (pow. użytkowa 353 m2 ) mieścić się będzie 20 pomieszczeń, w tym dwie sale główne do pobytu dziennego dzieci (bawialnie) wraz z sypialniami i zapleczem. Bawialnie zostaną połączone częścią sanitarno-socjalną, w której przewidziano zmywalnię, dwie rozdzielnie posiłków oraz toalety dla dzieci. Na poziomie parteru zaprojektowano także szatnie, wózkownię, pomieszczenie matki karmiącej, toalety – personelu i ogólnodostępną, pomieszczenie na sprzęt i środki czystości oraz brudownik i kotłownię. 

Z kolei na piętrze (pow. użytkowa 294 m2) znajdować się będzie 15 pomieszczeń, m.in. gabinety dyrektora, pielęgniarki, psychologa i logopedy, sale dla dzieci - doświadczalna, sensoryczna i multimedialna, archiwum, pomieszczenia socjalne oraz toalety – ogólnodostępna i dla dzieci.

Budynek zostanie oczywiście dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na piętro będzie można wjechać windą.

Przygotowania do rozpoczęcia budowy żłobka idą zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Po otrzymaniu pozwolenia będziemy mogli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania.

Chcemy, by prace budowlane ruszyły jeszcze w bieżącym roku. Budowa będzie realizowana w cyklu dwuletnim. Harmonogram zakłada, że „Wesołe Smyki” przeprowadzą się z Przedszkola Samorządowego do nowej siedziby w 2026 roku.

Dodajmy, że gminne zadanie pn. Utworzenie 38 nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Żłobku „Wesołe Smyki” w  Drzewicy  będzie realizowane przy zewnętrznym wsparciu finansowym. Z programu „Maluch+” pozyskaliśmy 1.546.619,04 zł na budowę obiektu. Mamy również zagwarantowaną kwotę 1.143.648 zł na funkcjonowanie placówki przez 3 lata.

- Dzięki realizacji tej ważnej inwestycji rozszerzymy działalność opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną na rzecz dzieci do lat 3, co w jeszcze większym stopniu wpłynie na wzrost poziomu aktywności zawodowej młodych małżeństw – podkreśla Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. – W żłobku zwiększy się ilość miejsc, a nowoczesny układ funkcjonalny budynku zapewni maluchom komfortowe warunki pobytu.