Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 24 stycznia 2021
Imieniny: Felicji, Roberta i Sławy
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Nowoczesne ekopracownie w Idzikowicach i Domasznie

22.06.2020Logo WFOŚiGW w Łodzi


Gmina Drzewica pozyskała ponad 60.000 zł dotacji w ramach konkursu „Nasze ekologiczne pracownie” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dzięki temu w szkołach podstawowych w Domasznie i Idzikowicach powstały nowoczesne pracownie do edukacji ekologicznej i przyrodniczej.

Ideą konkursu „Nasze ekologiczne pracownie” był wybór najlepszych projektów do wsparcia finansowego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dotacje przyznawano w ramach bloków tematycznych polegających na:

a)     zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły lub przedszkola w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej i przyrodniczej;

b)    polepszeniu warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnych i pomysłowych nowych pracowni edukacyjnych w szkołach.

Pracownie musiały zostać wyremontowane oraz wyposażone w pomoce dydaktyczne, meble, a także sprzęt audio-wideo, który uatrakcyjnia zajęcia edukacyjne. Wysokość dofinansowania nie mogła przekroczyć 90% kosztów całkowitych projektu.

We współpracy z dwiema placówkami oświatowymi do konkursu przystąpiła Gmina Drzewica, która – co nas bardzo cieszy -  otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi dla Szkoły Podstawowej w Idzikowicach oraz Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domasznie. W obu przypadkach na utworzenie kreatywnych i pomysłowych nowych pracowni edukacyjnych.

W Szkole Podstawowej w Idzikowicach powstała pracownia ekologiczna „Eko – energy”. Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi wyniosło  29.734,65 zł, natomiast  wkład własny Gminy osiągnął wartość 4.164,31 zł.  Z kolei  w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domasznie utworzono pracownię ekologiczną „Eko Świat”, która została dofinansowana przez WFOŚiGW w Łodzi kwotą 32.539,37 zł. Wkład własny Gminy wyniósł  4.800,59 zł.

Dzięki pozyskaniu wsparcia finansowanego w Idzikowicach i Domasznie powstały nowoczesne i kolorowe ekopracownie. Sale zostały wyremontowane oraz wyposażone w meble, pomoce dydaktyczne, sprzęt audio–wideo, sprzęt komputerowy i fotograficzny, a także rośliny doniczkowe wraz z opisami.

Prace nad utworzeniem nowoczesnych, profesjonalnych i kolorowych ekopracowni już zostały zakończone. Zarówno „Eko-energy”, jak i „Eko Świat” będą do dyspozycji uczniów od nowego roku szkolnego. Z pewnością pomogą w przyjazny i nowoczesny sposób zdobywać wiedzę z zakresu przyrody i ekologii.