Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Wtorek, 7 grudnia 2021
Imieniny: Agaty, Dalii i Sobiesława
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Nowoczesna świetlica wiejska w Werówce oficjalnie otwarta

13.09.2021
W sobotę, 11 września 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej w Werówce. To najnowocześniejszy obiekt tego typu na terenie Gminy Drzewica. Uroczystości towarzyszył festyn „#Szczepimy się z KGW”.

Gminna inwestycja pn. „Budowa budynku świetlicy wiejskiej w Werówce” była realizowana w cyklu dwuletnim – od wiosny 2019 roku do lata 2020 roku. Efektem prac wykonanych przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Ma-Mar" z Przystałowic Dużych jest nowoczesny, przestronny i funkcjonalny obiekt, zlokalizowany przy drodze powiatowej Radzice Duże – Drzewica. 

Świetlica w Werówce to wolnostojący budynek parterowy o wymiarach: 10,6 m długości, 20,15 m szerokości i 5,25 m wysokości. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 151,04 m2 .

Budynek został wyposażony w szereg instalacji, w tym fotowoltaiczną, gazową wraz ze zbiornikiem na propan-butan, centralnego ogrzewania oraz klimatyzacyjną. Mieści m.in. świetlicę, kuchnię, pomieszczenie na sprzęt i środki czystości, przystosowane dla osób niepełnosprawnych łazienki – damską i męską, lokal na urządzenia fotowoltaiki oraz szatnię. Jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki zastosowaniu wejścia bez stopni bezpośrednio z chodnika oraz łagodnego wyprofilowania podjazdu. Przy obiekcie powstały drogi dojazdowe, zjazdy i chodniki z kostki brukowej, a także parking z płyt ekologicznych.

Wartość robót budowlanych wyniosła 700.899,56 zł, natomiast całkowite koszty inwestycji (wraz z umeblowaniem i wyposażeniem w sprzęt RTV i AGD) zamknęły się kwotą 762.445,38 zł. Co niezwykle ważne, na realizację zadania Gmina Drzewica pozyskała zewnętrzne dofinansowanie w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Unijne wsparcie wyniosło 410.000,00 zł.

Oficjalne otwarcie najnowocześniejszej świetlicy wiejskiej w Gminie Drzewica miało się odbyć już jesienią ubiegłego roku. Te plany nie zostały zrealizowane, ponieważ na przeszkodzie stanęły obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Mieszkańcy Werówki wprawdzie rozpoczęli użytkowanie obiektu, stosując się do obowiązujących przepisów sanitarnych, ale na uroczystość musieli nieco poczekać.

Czekać było jednak warto, bo sobotnia inauguracja wypadła bardzo okazale. Przebiegała przy pięknej, iście wakacyjnej pogodzie, stanowiąc wielkie święto lokalnej społeczności. Zgromadziła liczne grono mieszkańców sołectwa, którym towarzyszyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych Gminy Drzewica i kierownictwa Urzędu Miejskiego w Drzewicy, gminni i powiatowi radni, sołtysi, reprezentacje KGW, strażacy OSP i właściciel firmy, która wybudowała obiekt.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali kolejno m.in.: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Drzewicy Jan Michalski, radny Rady Miejskiej w Drzewicy Krzysztof Walczyk, sołtys Werówki Zofia Kacprzak oraz Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, natomiast świetlicę poświęcił proboszcz Parafii Radzice ks. Janusz Barnaś.

W swoim przemówieniu Burmistrz Drzewicy przypomniał historię inwestycji. Podkreślając wysoki standard nowego budynku zaznaczył, że Werówka doczekała się świetlicy wiejskiej na miarę XXI wieku, a obiekt z pewnością stanie się centrum życia kulturalno-społecznego sołectwa.

Nie zabrakło gratulacji i podziękowań od gości oraz mieszkańców. Była też część artystyczna. Przed publicznością wystąpił zespół śpiewaczy z Koła Gospodyń Wiejskich w Werówce, otrzymując od zebranych gromkie brawa. A po występie przyszedł czas na uroczysty obiad i zwiedzanie świetlicy.

W tym czasie przy obiekcie odbywał się festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień. Akcja „#Szczepimy się z KGW” wywołała duże zainteresowanie. W objazdowym punkcie szczepień Dom-Med zaszczepiono 14 osób, z których każda otrzymała upominek.

Szczepieniom towarzyszyły różnorodne atrakcje dla całych rodzin. Można było sprawdzić, jak wygląda wyposażenie policyjnego radiowozu. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Opocznie zaprezentowali także pokaz jazdy na hulajnodze elektrycznej. Kolejnymi punktami festynu były ekspozycja wyrobów KGW w Werówce oraz warsztaty z wystawą rękodzieła ludowego prowadzone przez twórczynię ludową Halinę Miązek. Miejscowe gospodynie serwowały pyszne pierogi, bigos, wypieki i inne smakołyki, a panowie przygotowywali potrawy z grilla. Na dzieci czekała darmowa wata cukrowa i balony. Całość zakończyła się wieczorną zabawą taneczną z zespołem „Odjazd”.