Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

zmiana ustawień

Niedziela, 22 grudnia 2024
Imieniny: Bożeny, Drogomira i Zenona
Text Version
High contrast
A- A+

GTranslate

Wybierz język
Polish
English
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urząd

Nasze gospodynie w Toruniu

02.05.2023

 

W dniach 28-29 kwietnia 2023 roku reprezentacje kół gospodyń z terenu Gminy Drzewica uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Torunia. Pobyt w mieście Mikołaja Kopernika i pierników wypełniony był wieloma atrakcjami o charakterze turystyczno-edukacyjnym.

Zorganizowany przez Urząd Miejski w Drzewicy wyjazd stanowił formę podziękowania gospodyniom za ich całoroczną pracę na rzecz rozwoju naszych lokalnych społeczności. Zgromadził ponaddziewięćdziesięciosobową grupę mieszkańców Gminy Drzewica działających w Kołach Gospodyń Wiejskich w Brzustowcu, Dąbrówce, Domasznie, Idzikowicach, Jelni, Krzczonowie, Radzicach Małych, Radzicach Dużych, Strzyżowie, Trzebinie, Werówce, Zakościelu i Żardkach, a także w Kole Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” z Drzewicy. Oczywiście zdecydowaną większość grupy stanowiły panie, choć panów również nie zabrakło. Delegacjom kół towarzyszyli Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski i Zastępca Burmistrza Dominik Niemirski.

Pierwszy dzień w Toruniu upłynął na podziwianiu atrakcji turystycznych tego pięknego miasta. Zwiedzanie z przewodnikami objęło najważniejsze zabytki toruńskiej starówki, wpisanej na listę UNESCO, m.in. rynek staromiejski z pomnikiem Mikołaja Kopernika, kamienice mieszczańskie, bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę oraz gotyckie obiekty sakralne – katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny. W katedrze grupa weszła na wieżę widokową, by z wysokości 52 metrów podziwiać średniowieczny zespół miejski i okolice Torunia. W drodze na szczyt wieży zobaczyła dzwon Tuba Dei („Trąba Boża”), największy średniowieczny dzwon w Europie Środkowej. Duże wrażenie na wszystkich zrobił także rejs po Wiśle. Z pokładu statku „Wanda” panorama toruńskiej starówki wyglądała zjawiskowo.

Drugi dzień pobytu stał pod znakiem edukacji. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili dwa muzea - Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oraz Muzeum Toruńskiego Piernika.

W Muzeum Etnograficznym zapoznali się z wystawą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku”, która opowiada o codziennym życiu na wsi w latach 1850-1950, a także zwiedzili Park Etnograficzny, gdzie znajduje się 19 dużych obiektów drewnianej architektury ludowej głównie z XVIII i XIX wieku, translokowanych z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewa, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej.

Z kolei w Muzeum Toruńskiego Piernika – największym muzeum tego typu w Europie - na zwiedzających czekały m.in.: wystawy prezentujące zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników z okresu od XVII do XX wieku, film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.

I nie był to koniec atrakcji. Już w drodze powrotnej grupa odwiedziła Ciechocinek. Tam można było pospacerować i odpocząć przy tężniach solankowych, korzystając z dobrodziejstw bogatego w jod mikroklimatu.

Dodajmy, że bogatemu programowi wycieczki towarzyszyły dobra pogoda i znakomita atmosfera, dlatego tegoroczny wyjazd KGW należy ocenić jako bardzo udany.

Obszerną galerię zdjęć zamieszczamy na facebookowym profilu Gminy Drzewica.